Dziecko przychodzi na świat z umiejętnością i gotowością do ssania mleka z piersi. Jeszcze w życiu płodowym wykształca się koordynacja mięśniowa między ssaniem, połykaniem i oddychaniem, dzięki czemu noworodek bez problemu potrafi pobrać pokarm – zarówno z piersi matki, jak i z butelki (choć występują pewne różnice). Ale w końcu nadchodzi moment, kiedy chcemy podać dziecku do picia coś innego. Jak to zrobić? W jakim kubeczku? Kiedy będzie najlepszy moment i jakie warunki są niezbędne, aby bezpiecznie nauczyć niemowlaka pić z kubka? Dowiesz się z poniższego artykułu.
Niektóre mamy wyczekują tego momentu z utęsknieniem, inne z przerażeniem. A że przy malutkim dziecku czas płynie bardzo szybko, w końcu każda kobieta stanie oko w oko z wyzwaniem – powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim. Jak się do niego przygotować? Co warto wiedzieć o „godzinie 0”? Jakie prawa przysługują kobiecie powracającej do pracy po urlopie macierzyńskim i jak zorganizować życie z maluszkiem w domu i pracą na etacie?
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim to dla wielu kobiet spore wyzwanie. Muszą wrócić do nieco innego trybu funkcjonowania, w którym konieczne staje się pogodzenie obowiązków prywatnych z zawodowymi. Na szczęście w wielu sferach pracownica jest wtedy chroniona prawem, a opcji do zorganizowania tego typu powrotu jest co najmniej kilka. Co zatem warto wiedzieć o powrocie po macierzyńskim, jak zaplanować ten moment, jakie są prawa i obowiązki kobiet (a także świeżo upieczonych ojców)? Sprawdź i daj sobie szansę na optymalne pogodzenie życia rodzinnego i pracy!
Maluch, który dopiero co przyszedł na świat, niewiele o nim wie, ba – nie wie właściwie nic. Ma jednak jedną, potężną broń, ukształtowaną i doskonaloną już w życiu płodowym, a po urodzeniu będącą szczególnie wyczuloną, wymagającą, wyczekującą – zmysły. To właśnie od nich powinno się rozpocząć wszelkie zabawy z dzieckiem. Czym są zabawy sensoryczne, na czym polegają, czego uczą i wreszcie – jak prowadzić zabawy sensoryczne?
Współczesna wiedza psychologiczna, zwłaszcza ta dotycząca psychologii rozwojowej, jest już na tyle rozwinięta, że nie ma ku temu wątpliwości – pierwsze lata życia dziecka są najważniejsze dla jego przyszłości, sposobu budowania związków i stylu przywiązania. Ogromną rolę odgrywa w tym wszystkim zarówno matka jak i ojciec. Jakie dokładnie potrzeby dziecka zaspokaja ojciec i czego może nauczyć swoją pociechę? Sprawdź, jaka jest rola ojca w wychowaniu dziecka i świadomie podejdź do troski o własną rodzinę!
Kiedy dziecko raczkuje? Jak można się łatwo domyślić, nie ma na to pytanie jednej konkretnej odpowiedzi. Każdy maluch rozwija się w swoim tempie. Owszem, są pewne schematy, którymi można kierować się przy ocenie rozwoju niemowlęcia, lecz trzeba pamiętać, że w kontekście raczkowania jest to jeszcze mniej oczywiste niż w zakresie każdej innej umiejętności. Nie każde dziecko w ogóle będzie raczkować! Sprawdźmy jednak, kiedy można spodziewać się, że dziecko zacznie przemieszczać się na czworaka i jak wspierać jej rozwój u dziecka w tym zakresie. Dowiedzmy się również, na co zwrócić uwagę w kontekście raczkowania, co powinno wzbudzić niepokój.
Prawidłowa ciąża trwa około 40 tygodni, licząc od daty ostatniej miesiączki. Jeżeli jest możliwe dokładne określenie daty zapłodnienia uznaje się, iż czas trwania ciąży wynosi około 38 tygodni od tego momentu. Wiarygodną ocenę czasu trwania ciąży daje wczesne ultrasonograficzne badanie położnicze (USG), wykonane w pierwszym trymestrze ciąży. Równie wiarygodnie można ocenić wiek ciąży w przypadku zapłodnienia pozaustrojowego – wówczas znana jest dokłada data zapłodnienia i transferu zarodka. Oceny dojrzałości noworodka po urodzeniu może dokonać również lekarz neonatolog posługując się skalą Ballard. Noworodek urodzony przedwcześnie – czyli wcześniak, to dziecko urodzone przed ukończonym 37. tygodniem ciąży. Wg Światowej Organizacji Zdrowia 1 na 10 noworodków na świecie rodzi się jako wcześniak. Każdego roku przedwcześnie rodzi się około 15 milionów dzieci.
Noworodkiem określamy dziecko od pierwszego dnia życia do 28. dnia życia. Jest to okres szczególny, podczas którego dochodzi do pełnego przystosowania się dziecka do zmienionych warunków życia po urodzeniu. Kiedy pierwszy raz stykamy się z noworodkiem i stawiamy pierwsze kroki w opiece nad nim, wiele sytuacji może nas zadziwić lub zaniepokoić. Czasem bardzo trudno nam zrozumieć zachowania maluszka, a to dlatego, że wielu osobom wydaje się, że noworodek jest miniaturą dorosłego człowieka. Artykuł ten podpowiada, jakie ma potrzeby ma noworodek i jak się nim opiekować. Dzięki takiej wiedzy, pierwsze chwile z dzieckiem będą o wiele łatwiejsze.
Każde dziecko ma indywidualne tempo rozwoju. Jeśli masz jakieś wątpliwości związane z postępami malucha, porozmawiaj z lekarzem, który odpowie na wszystkie pytania i sprawdzi stan zdrowia dziecka.
Najlepszym sposobem karmienia wcześniaka jest podawanie mu mleka z piersi jego mamy. W przypadku przedwcześnie urodzonych dzieci, problemy z kamieniem naturalnym są częstsze niż u urodzonych w terminie noworodków. Wcześniaki zazwyczaj nie mają całkowicie wykształconego odruchu ssania. Z tego względu ich mamom często poleca się korzystanie z laktatorów. Odciągnięty pokarm z piersi podawany jest wcześniakowi z butelki lub dojelitowo za pomocą sondy. Czasami jego ilość jest niewystarczająca. W takich sytuacjach podaje się dziecku mleko z Banku Mleka Kobiecego lub mieszankę modyfikowaną dla wcześniaków. Karmienie wcześniaków przysparza ich rodzicom wielu zmartwień i nierzadko kłopotów. Zatem czy można sobie tę czynność w jakiś sposób ułatwić? Oczywiście! Na rynku mamy do wyboru całą gamę akcesoriów, których zadaniem jest uczynienie karmienia wcześniaka prostszym.