9-tydzien-ciazy-min.jpg

9. tydzień ciąży

Jesteś w 9. tygodniu ciąży i rozpoczynasz właśnie trzeci miesiąc ciąży. Twoje dziecko rośnie teraz bardzo intensywnie.

Wybierz tydzień ciąży:

2 min
26.11.2021

Zmiany w Twoim organizmie

Do tej pory młoda mama raczej nie zdążyła jeszcze przybrać na wadze. Utrzymujące się torsje uniemożliwiają spożywanie posiłków. Jeśli do dziewiątego tygodnia ciąży schudniesz, nie martw się z tego powodu. Twój organizm wykorzystuje zapasy zgromadzone przed ciążą i w pierwszej kolejności stara się zapewnić wszystko, co niezbędne dla rozwijającego się dziecka.

Potrzeba częstego oddawania moczu może zmuszać Cię do wstawania do toalety nawet w nocy.

Rozwój dziecka

ciaza-9-tydzien-pe-cherzyk-i-zarodek.jpg
ciaza-9-tydzien-pe-cherzyk-i-zarodek.jpg

  • Na tym etapie zaczynają być wyraźnie widoczne kończyny – płód wydłużył się już na tyle, że można zaobserwować jego drobne rączki. Paluszki są w dalszym ciągu zlepione cienką błoną. Główka zaczyna oddzielać się od klatki piersiowej – płód przyjmuje bardziej wyprostowaną postawę. Uwidacznia się także jego szyja.
  • Głowa płodu w dalszym ciągu jest nieproporcjonalnie większa od reszty ciała – nic dziwnego, skoro powstaje w niej centrum dowodzenia całym małym organizmem. Oczy wędrują z boku do części środkowej twarzy, zajmując docelową pozycję.
  • Cały płód w dziewiątym tygodniu ciąży mierzy około 2 cm. Swoją wielkością przypomina mniej więcej małego orzeszka. 

Porady dla przyszłej mamy

W przypadku chorób przewlekłych 9. tydzień ciąży to dobry moment na odbycie dodatkowych konsultacji u specjalistów.

Poleca się także odbyć rutynową konsultację u stomatologa – zadbaj o swoje uzębienie już od początku ciąży. Bardzo często zmiany próchnicze nasilają się w trakcie ciąży – warto temu zapobiegać, regularnie zgłaszając się do stomatologa. Od 9. tygodnia ciąży bezpiecznie można stosować preparaty wielowitaminowe. Musisz zwrócić szczególną uwagę, aby zawierały w swoim składzie kwas foliowy, jod, żelazo, witaminę D3 oraz kwasy DHA.

Jaką rolę w trakcie ciąży pełnią suplementy diety?

  • Kwas foliowy – odpowiada za prawidłowe formowanie się układu nerwowego dziecka. Poleca się stosować go w dawce profilaktycznej min. 0,4 mg jeszcze przed ciążą i kontynuować suplementację do końca II trymestru ciąży, tj. do ok. 28. tygodnia ciąży.
  • Jod – suplementacja tym pierwiastkiem zapobiega wystąpieniu chorób tarczycy u matki i u płodu. Jego niedobór zwiększa ryzyko niedorozwoju umysłowego u dzieci, może być przyczyną poronień i porodów przedwczesnych. Proponowana profilaktyczna dawka w czasie ciąży to 200 mikrogramów na dobę.
  • Żelazo – dzienna zawartość tego pierwiastka w diecie ciężarnej powinna wynosić ok. 26 mg. Niedobory żelaza są powodem anemii u ciężarnych, mogą też być przyczyną przedwczesnego porodu. Jego niedobory nasilają uczucie zmęczenia w ciąży i potęgują nietolerancję wysiłku fizycznego.
  • Witamina D3 – jej niedobory mogą być przyczyną zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej, a tym samym odpowiadają za nieprawidłową budowę kości u matki, będąc przyczyną osteoporozy. Wrodzone niedobory u dziecka mogą być przyczyną zaburzeń w formowaniu kości u płodu. W ciąży poleca się przyjmować 2000 jednostek na dobę.
  • Kwas DHA – to jeden z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Odpowiada za prawidłowe kształtowanie siatkówki oraz percepcję wrażeń wzrokowych u płodu. Jego suplementacja zapobiega porodom przedwczesnym. Dzienna dawka w ciąży powinna wynieść ok. 600 mg. 

Oceń ten artykuł: