Rola kwasu DHA w rozwoju narządu wzroku dziecka podczas ciąży

2 min
gotowa potrwa rybna lezy na stole

Kluczową rolę w rozwoju zmysłu wzroku dziecka pełni kwas dokozaheksaenowy (DHA), dlatego przyszłe mamy powinny regularnie dostarczać go organizmowi w swojej diecie.

gotowa potrwa rybna lezy na stole
gotowa potrwa rybna lezy na stole

Rola kwasu DHA  w rozwoju mózgu dziecka jest bardzo istotna. To właśnie teraz możesz zaprogramować obecne i przyszłe zdrowie Twojego dziecka. W okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka, czyli już od początku ciąży występuje szczególnie duże zapotrzebowanie na ten składnik odżywczy. Dowiedz się, jak dostarczyć kwas DHA – ważny budulec komórek układu nerwowego.

Rola kwasu DHA w rozwoju wzroku dziecka

Kwas DHA omega-3 zaliczany jest do Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych. Kwas dokozaheksaenowy (DHA) jest głównym budulcem centralnego układu nerwowego dziecka oraz siatkówki oka. Niektóre badania wykazały, że suplementacja kwasu w diecie mamy poprawia również wyniki rozwojowe niemowląt m.in. koordynację oko-ręka czy ogólną koordynację.

Kwas DHA stanowi ok. 97% wszystkich kwasów tłuszczowych omega-3 w mózgu i 93% w siatkówce oka.

Źródła kwasu DHA w diecie kobiety w ciąży

Organizm dziecka nie może produkować kwasu DHA samodzielnie, dlatego musi otrzymać odpowiednią jego dawkę w okresie prenatalnym przez łożysko matki. Najlepszym źródłem DHA w diecie kobiety w ciąży są tłuste ryby morskie, żywiące się bogatymi w kwas dokozaheksaenowy algami tj. łosoś, śledź, makrela czy tuńczyk. W rybach jednak możemy znaleźć toksyczne związki rtęci czy dioksyny, dlatego zaleca się ryby o niższej zawartości rtęci: śledź, mintaj, łosoś (głównie atlantycki). Wielu ekspertów poleca sięganie także po produkty roślinne tj. orzechy włoskie, pestki dyni czy siemię lniane, będące źródłem omega -3, prekursorów kwasu DHA.

Ponadto zaleca się, by kobiety w ciąży i karmiące suplementowały 200 mg DHA dziennie (jeśli spożycie ryb jest regularne) lub 400-600 mg (jeśli spożycie ryb jest zbyt małe).

Szczególne znaczenie ma przyjmowanie kwasu DHA od II trymestru ciąży, ponieważ wtedy najintensywniej rozwijają się mózg i siatkówka oka płodu. 

Po porodzie, jeśli dziecko nie jest karmione piersią, zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), suplementacja 100 mg DHA dziennie jest wystarczająca dla dziecka poniżej 1. roku życia.

Już teraz masz wpływ na przyszłość Twojego dziecka. Kształtujesz ją jeszcze przed poczęciem, dbając o zdrowie Twoje i partnera. Następnie troszczysz się o żywienie i styl życia podczas ciąży. Po urodzeniu dziecka z miłością i oddaniem wspierasz jego prawidłowy rozwój, bo wiesz doskonale, że przyszłość Twojego dziecka zaczyna się już dziś.

Oceń ten artykuł: