Zmiany w Twoim organizmie
W czasie stosunku płciowego zakończonego ejakulacją, czyli wytryskiem nasienia, do dróg rodnych kobiety dostają się miliony plemników – w czasie jednego stosunku może ich być nawet od 100 do 500 milionów, ale tylko jeden z nich osiągnie swój cel – zapłodni komórkę jajową. Zapłodnienie następuje zatem w trzecim tygodniu ciąży, ponieważ pierwszy tydzień ciąży umownie określa się na podstawie dnia rozpoczęcia ostatniej miesiączki.
Plemniki zostają złożone w tylnym sklepieniu pochwy, skąd wędrują poprzez szyjkę macicy i jamę macicy do jajowodów. W końcowym odcinku jajowodu czeka na nie dojrzała komórka jajowa.
Kwaśne środowisko pochwy unieruchamia plemniki, stąd szybko migrują one do dalszych pięter żeńskiego układu rozrodczego – plemniki są obecne w szyjce macicy już w kilka sekund po ejakulacji, a do celu docierają po kilkunastu minutach.
Rozwój dziecka
Po wniknięciu plemnika do komórki jajowej rozpoczyna się proces podziałów komórkowych, w wyniku których zwiększa się liczebność komórek. Połączona z plemnikiem komórka jajowa nazywa się zygotą. Powstała zygota dzieli się intensywne, czyli przechodzi bruzdkowanie: z dwóch komórek powstają cztery, a następnie 8, 16, 32, itd.
To ciekawe:
- Blastomery – to nazwa intensywnie dzielących się komórek.
- Morula – to nazwa stadium rozwoju zarodka składającego się z 2-16 komórek - jest to kulka wyglądem przypominająca owoc morwy.
- Blastocysta – to kolejne stadium rozwojowe po moruli, gdzie komórki zaczynają się grupować w poszczególne warstwy. Jest to pęcherzyk wypełniony w środku płynem, ta jama to tzw. jama blastocysty.
Dzieląca się w taki sposób zygota wędruje do jamy macicy – proces ten trwa około 4. dni. Po dotarciu do jamy macicy zarodek we wczesnym stadium rozwoju ulega implantacji, czyli zagnieżdżeniu w błonie śluzowej jamy macicy. Do implantacji dochodzi dopiero około 8-10 dni po zapłodnieniu.
Porady dla przyszłej mamy
Testy ciążowe na tym etapie ciąży nie dają jeszcze pozytywnego wyniku.
- Niekiedy dzieląca się zygota nie dotrze do jamy macicy. Ma to miejsce szczególnie w sytuacji, kiedy kobieta miała stany zapalne narządów rodnych (jajowodów) w przeszłości. W takiej sytuacji zarodek nie zagnieżdża się w macicy, lecz np. w jajowodzie, obok jajnika lub w innym miejscu jamy brzusznej. Stan ten nazywa się ciążą pozamaciczną – ciąża rozwija się wtedy poza jamą macicy. Ciąża pozamaciczna nie rokuje dla rozwoju ciąży, wymaga interwencji lekarskiej.
- Proces wędrówki zygoty nie jest odczuwalny przez kobietę. Tak samo jak implantacja zarodka. Odczuwalne na tym etapie dolegliwości bólowe w dole brzucha wynikają z odbytej owulacji. Zdarza się, że po przebytej owulacji pozostaje ślad w postaci torbieli. Zanika ona samodzielnie i nie wymaga leczenia.
- Jeśli kobieta podejrzewa, że jest w ciąży, zaleca się zaprzestanie spożywania alkoholu oraz używania substancji potencjalnie szkodliwych. Już na tym etapie ciąży ich spożywanie może mieć znaczenie dla formującego się życia. Jeśli do 4. dnia podziałów zygota podzieli się na dwie komórki, z których każda potem będzie się dzieliła osobno, będziemy mieli ciążę bliźniaczą dwukosmówkową, dwuowodniową.
- Jeśli do takiego podziału dojdzie między 4. a 7. dniem – będzie to ciąża jednokosmówkowa, dwuowodniowa – nieco inny rodzaj formy ciąży bliźniaczej. Podział między 8. a 13. dniem da ciążę jednokosmówkową, jednoowodniową, zaś po 11. dniu możemy mieć do czynienia z bliźniętami nierozdzielonymi, czyli zroślakami.