Zmiany w Twoim ciele
Implantacja ma miejsce między 8. a 10. dniem po owulacji. W tym momencie możesz zaobserwować niewielkie plamienie z dróg rodnych, które jest dowodem na zagnieżdżenie się zarodka. Nie jest to reguła, ale dość często wywołuje niepokój u przyszłych mam.
Zauważalna staje się także utrzymująca się nieco podwyższona temperatura ciała. Może temu towarzyszyć także zmęczenie lub rozdrażnienie, co mylnie nasuwa objawy przeziębienia.
W czwartym tygodniu ciąży możesz obserwować także pewne symptomy ciąży, takie jak bolesność piersi, zmęczenie czy nadwrażliwość. Są to jednak objawy, które często świadczą także o napięciu przedmiesiączkowym.
Rozwój dziecka
- W 2. tygodniu od zapłodnienia, czyli w 4. tygodniu ciąży, dochodzi do implantacji blastocysty, różnicowania się jej we wczesny zarodek oraz początku rozwoju struktur łożyska. Łożysko będzie odpowiedzialne za łączność między zarodkiem a układem krążenia u mamy.
- W blastocyście zaczynają się wyodrębniać dwie części: embrionalna (embrioblast) i pozaembrionalna (trofoblast).
- Embrioblast dzieli się na dwie warstwy komórek – epiblast oraz hipoblast. Z epiblastu powstanie ektoderma, czyli zewnętrzna warstwa komórek, z której w dalszym etapach rozwoju rozwinie się np. skóra, układ nerwowy czy narządy zmysłów u dziecka. Hipoblast daje początek dla endodermy (wewnętrznej warstwy komórek), z której następnie powstaną np. płuca, tarczyca, krtań oraz pęcherz moczowy.
- Pomiędzy tymi dwiema warstwami w kolejnym tygodniu rozwoju powstanie trzecia, środkowa warstwa (mezoderma). To właśnie z niej rozwiną się w przyszłości mięśnie, szkielet oraz naczynia krwionośne.
- Trofoblast zaczyna tworzyć syncytiotrofoblast i cytotrofoblast. Syncytiotrofoblast odpowiada za wytwarzanie gonadotropiny łożyskowej (HCG) – hormon ten jest podstawą wykrywania ciąży w testach.
Porady dla przyszłej mamy
- W Twoim ciele rozpoczął się niezwykły proces powstawania nowego życia. Przyjmuj kwas foliowy codziennie (najlepiej rozpocząć jego przyjmowanie w okresie, kiedy już planujesz ciążę) i staraj się dbać o siebie.
- W czwartym tygodniu ciąży, tuż przed miesiączką, można pokusić się o wykonanie testu ciążowego. Czułość testów z moczu może być różna. Część z testów wykrywa ciążę nawet przy bardzo małych stężeniach hormonu ciążowego, ale niekiedy test może być fałszywie ujemny przy obecności ciąży (jesteś w ciąży, ale test pokazuje, że ciąży nie ma).
- Co ważne – jeśli kobieta podejrzewa, że może być w ciąży, a test jest negatywny – nie warto się zrażać. Najlepszym rozwiązaniem jest ponowne wykonanie testu za kilka dni. Alternatywnie można wykonać test ciążowy z krwi – to dużo bardziej czuła forma testu. Wykrywa on nawet niewielkie stężenia hormonu ciążowego.
- W terminie spodziewanej miesiączki nawet w 4. tygodniu ciąży może pojawić się krwawienie o typie miesiączki – jest ono z reguły bardziej skąpe. Szacunkowo kilka procent kobiet ma takie krwawienia we wczesnej ciąży, mimo jej obecności. To plamienie implantacyjne, które jest skutkiem zagnieżdżania się komórki w ścianie macicy.
- Do czwartego tygodnia ciąży nie można jeszcze uwidocznić ciąży w badaniu ultrasonograficznym USG.