Rosnącą ciekawość małego dziecka, które coraz częściej sięga do miseczki i samodzielnie chwyta łyżeczkę, warto wykorzystać. Dowiedz się, jak wspierać u małego odkrywcy umiejętność samodzielnego jedzenia.
Co znajdziesz w tym artykule:
Roczne dziecko to prawdziwy wulkan energii. Coraz więcej rzeczy chce robić samodzielnie. Warto mu w tym pomagać, dając do ręki łyżeczkę czy ucząc pić z kubeczka. Dzięki temu po ukończeniu 2.-3. roku życia będzie mogło samodzielnie spożywać posiłki wspólnie z pozostałymi członkami rodziny.
Odpowiedni moment
Dziecko wciąż poznaje nowe pokarmy, a zanim je zaakceptuje, może chcieć ich dotknąć, bawić się nimi, czy wkładać do buzi i wypluwać – to zupełnie naturalne!1 Próby samodzielnego jedzenia to ważny moment w rozwoju malucha, dlatego warto go w tym wspierać. Ponieważ każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, nie ma reguły, kiedy po raz pierwszy weźmie do ręki łyżeczkę. Najlepiej uważnie je obserwować.
Pierwsze próby samodzielnego jedzenia mogą oznaczać nie mały bałagan, ale dla dziecka to wspaniała przygoda. Śliniaczek, cerata i cierpliwość na pewno będą potrzebne, ale czy dla rodziców jest piękniejszy widok niż ubrudzony obiadkiem, zadowolony maluch?
A co z butelką?
Roczne dziecko jest już gotowe na zmiany. Jeśli nie jest karmione piersią, rozstanie ze smoczkiem i butelką może być niełatwym zadaniem, dlatego ważne na tym etapie jest wsparcie rodziców, aby maluch zaznajomił się z otwartym kubkiem, z którego teraz będzie miał pić. W zależności od charakteru dziecka zmiana sposobu picia może być wielostopniowa. Ważna jest konsekwencja – w kubku powinniście podawać zarówno wodę, jak i mleko modyfikowane.
1 Birch, L. L., Fisher, J., K.Grimm-Thomas, K., Markey, C., Sawyer, R., & Johnson, S. (2001). Confirmatory factor analysis of the child feeding questionnaire: A measure of parental attitudes, beliefs and practices about child feeding and obesity proneness. Appetite, 36, 201e210.