Lewa czy prawa ręka?

3 min
Maluch bawi się wiszacymi zabawkami

Sama możesz zaobserwować czy dziecko będzie praworęczne czy leworęczne. Patrz, w którą rączkę maluch bierze łyżeczkę, zabawkę lub którą nóżką kopie piłkę.

Maluch bawi się wiszacymi zabawkami
Maluch bawi się wiszacymi zabawkami

  • Kiedy skończy półtora roku i nadal nie będzie zdecydowane na jedną stroną ciała, może to oznaczać, że wybierze leworęczność. Ta cecha częściej dotyczy małych przedstawicieli płci męskiej.
  • Niezależne jednak od tego, która strona ciała dominuje u dziecka, nie zmieniaj tego na siłę. Gdy Twoje dziecko jest leworęczne, nie ingeruj w to. Zmuszanie do posługiwania się prawą ręką może stresować Twoje dziecko, które poczuje się  niedowartościowane, a to może doprowadzić do problemów emocjonalnych.
  • Powinnaś być jednak czujna, gdy Twoje dziecko posługuje się raz jedną, raz drugą ręką i żadnej z czynności nie udaje mu się wykonać prawidłowo. Wówczas powinnaś zgłosić się do psychologa i razem z nim zdecydować o ukierunkowaniu dziecka w oparciu o wyniki badań.
  • Fakt, czy dziecko jest prawo – czy leworęczne kształtuje się w toku rozwoju dziecka i ujawnia się stopniowo.

Pamiętaj

  • Lateralizacja. Oznacza większą sprawność jednej strony ciała (a tym samym przeciwległej półkuli mózgowej), ustala się dopiero około 3-4 roku życia. U wielu dzieci widać ją już wyraźnie w okresie niemowlęcym. Maluchy zwykle sięgają po zabawkę tą samą ręką. Niemowlę praworęczne zwykle obraca główkę w prawo, podczas gdy dziecko leworęczne częściej zwraca główkę w lewą stronę, albo nie ma swojej ulubionej strony.
  • Nieprawidłowości. Lateralizacja to ważny etap rozwojowy, dlatego uważnie obserwuj swoje dziecko. Nieprawidłowości w jej wykształceniu, np. w przypadku lateralizacji skrzyżowanej (żadna ze stron nie dominuje lub występuje konflikt dominacji), mogą być przyczyną różnych zaburzeń w czytaniu i pisaniu.
  • Zalety leworęczności. Leworęczni sprawniej wykorzystują prawą półkulę mózgową, odpowiedzialną za wyobraźnię, intuicję, przestrzeń czy postrzeganie kolorów. Dzięki temu wielu z nich wybiera zawody, w których potrzebna jest dusza artysty.

Leworęczny nie znaczy gorszy

Przekonanie o wadach osób leworęcznych panuje już w zasadzie tylko wśród starszego pokolenia. Z takiego przekonania powstały nawet przysłowia – gdy mówimy o nieudaczniku określamy go, jako tego, który ma dwie lewe ręce. Dzisiaj wiadomo już jednak, że lepsza funkcjonalność lewej czy prawej ręki wynika z tego, która strona naszego ciała jest bardziej sprawna.

Lewo czy prawo ręczny?

Jak sprawdzić, którą ręką będzie pisało czy jadło Twoje dziecko? U niemowląt trudno ustalić, która strona ciała dominuje. Tendencja do leworęczności pojawi się co prawda w okresie niemowlęcym, ale utrwali się dopiero około 2. roku życia dziecka. Jeśli na początku nauki malucha w szkole wciąż trudno Ci jest dokładnie ustalić, która strona dominuje u dziecka, pójdź z dzieckiem do psychologa. Pamiętaj, żeby nie zmieniać na siłę ręczności dziecka.

Oceń ten artykuł: