Karmienie piersią – złoty standard żywienia niemowląt – to najlepszy sposób na wspieranie rozwoju młodego organizmu. Nic dziwnego, że dla większości mam dawanie swojego pokarmu dziecku przez możliwe najdłuższy czas jest priorytetem. Zdarza się jednak, że mama, pomimo wielu prób, ma trudności z laktacją. Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym nie będziesz się martwić brakiem lub zbyt małą ilością pokarmu.
Co znajdziesz w tym artykule:
Czym jest laktacja?
Laktacja jest procesem fizjologicznym, który polega na wytwarzaniu mleka przez kobiece gruczoły mlekowe. Rozpoczyna się ona już pod koniec ciąży, kiedy to organizm przyszłej mamy przygotowuje się do produkcji mleka. Tuż po porodzie organizm mamy zaczyna wydzielać mleko, by wykarmić maluszka. Mimo że pokarm naturalny zawiera wszystkie niezbędne substancje odżywcze do rozwoju dziecka, niekiedy karmienie naturalne może okazać się wyzwaniem. Jedna z takich sytuacji występuje wówczas, gdy ilość mleka produkowanego przez organizm kobiety jest niewystarczająca do tego, by pokryć zapotrzebowanie energetyczne dziecka. Zanim zaczniemy zastanawiać się jakie mleko modyfikowane wybrać, warto skonsultować się ze specjalistą i wypróbować różne sposoby na pobudzenie laktacji.
Problemy z laktacją – z czego mogą wynikać?
Problemy z laktacją często mogą wynikać z niepokoju i stresu mamy, która martwi się o swoje maleństwo, a nawet obwinia się, że nie może dać dziecku tego, co najlepsze, czyli swojego mleka. Mimo początkowych trudności mama nie powinna rezygnować z prób karmienia piersią. To bardzo ważne, by kobieta się nie poddawała, ponieważ jej mleko to najbardziej wartościowy pokarm dla intensywnie rozwijającego się organizmu niemowlęcia. Zawiera unikalną kompozycję składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach. Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przez 6 pierwszych miesięcy życia najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem karmienia niemowlęcia, które zapewnia prawidłowy wzrost i rozwój oraz wspiera m.in. układ odpornościowy, jest karmienie piersią. Zaleca się, by karmienie piersią kontynuować tak długo, jak chce tego mama i dziecko przy jednoczesnym rozszerzaniu jego diety. W pierwszych tygodniach życia maleństwa warto spotkać się z doradcą laktacyjnym, który po rozmowie i obserwacji może pomóc w prawidłowym przystawieniu dziecka do piersi i rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące karmienia piersią. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu mama nie może karmić piersią, zaleca się, aby po konsultacji z lekarzem wybrać odpowiednie mleko modyfikowane.
Jak pobudzić laktację?
- Najlepszym sposobem na pobudzenie laktacji jest częste przystawianie dziecka do piersi. Im maluch jest częściej karmiony, tym więcej mleka powstaje w piersiach.
- Warto pamiętać o odpowiedniej diecie i nawodnieniu mamy karmiącej. Do wytworzenia pokarmu w piersiach organizm kobiety potrzebuje około 2,7 litra płynów w ciągu dnia (wliczając zupy, koktajle czy soki).
- Pozytywne nastawienie, opanowanie i spokój matki też są kluczowe! Dobre emocje pomagają w produkcji mleka w piersi. Stres może hamować powstawanie pokarmu, a pozytywne podejście i myśl o maleństwie pobudzają organizm do wytwarzania oksytocyny – hormonu odpowiedzialnego za wypływ pokarmu z piersi.
- W pobudzeniu laktacji pomocne mogą okazać się również laktatory. Dobrą metodą na pobudzenie wytwarzania mleka jest zastosowanie schematu 7-5-3, polegającego na przystawianiu laktatora najpierw na 7 minut do jednej piersi, potem do drugiej, a następnie – po 5 i 3 minuty do każdej z piersi.
- Podstawą pobudzenia laktacji jest prawidłowa technika karmienia. To bardzo ważne, ponieważ wpływa to na komfort nie tylko dziecka, ale też mamy. Najpopularniejszą pozycją karmienia piersią jest pozycja klasyczna. Polega ona na tym, że mama siedzi w fotelu, stopy trzyma na podłodze lub podnóżku. Niemowlę jest wtedy przytulone do brzucha mamy, jego główka leży na zgięciu łokcia kobiety, a jego plecy na przedramieniu mamy.
- W razie wszelkich wątpliwości dotyczących laktacji warto, aby kobieta jak najwcześniej skorzystała z porad ekspertów w dziedzinie karmienia piersią, np. certyfikowanego doradcy laktacyjnego (sprawdź gdzie go znaleźć), lekarza pediatry, ginekologa lub położnej środowiskowej. Mamy karmiące piersią lub chcące zacząć karmić piersią powinny również korzystać z pomocy poradni laktacyjnych mieszczących się przy szpitalach czy w prywatnych gabinetach.
Jak pobudzić laktacje po cesarskim cięciu?
Rodzaj porodu nie wpływa na proces produkcji mleka przez organizm mamy. Po przyjściu dziecka na świat – bez względu na to czy mama rodziła naturalnie, czy przez cesarskie cięcie - zwiększa się znacząco poziom dwóch hormonów: prolaktyny i oksytocyny, które odpowiadają m.in. za produkcję mleka. Niekiedy jednak poziom tych dwóch hormonów może być niewystarczający, a co za tym idzie – mogą pojawić się problemy z laktacją. Mając to na uwadze, jeśli zastanawiamy się nad tym, jak pobudzić laktację po cięciu cesarskim, to warto wypróbować wyżej wymienione sposoby.