Wszystko, co powinnaś o wiedzieć o cięciu cesarskim

3 min
Rana na kobiecym brzuchu po cesarskim cieciu

Zdarzają się sytuacje, kiedy kobieta już podczas ciąży dowiaduje się, że dla dobra jej lub dziecka bezpieczniej będzie, jeśli maluch przyjdzie na świat poprzez cięcie cesarskie, ale bywa też, że ta informacja spada jak grom z jasnego nieba. Najważniejsze jest to aby dziecko przyszło na świat zdrowe i prawidłowo się rozwijało. Cięcie cesarskie czy poród naturalny na pewno nie wpłyną na to, jaką będziesz mamą.

Rana na kobiecym brzuchu po cesarskim cieciu
Rana na kobiecym brzuchu po cesarskim cieciu

Kiedy jest zalecane cięcie cesarskie?

Bywa, że kobieta już na początku ciąży dowiaduje się, że konieczne będzie cięcie cesarskie. Wskazaniami do takiego rozwiązania może być m.in. nieodpowiednie ułożenie płodu w macicy czy ciąża bliźniacza. Może to też wynikać z chorób ciężarnej. Informacje o konieczności cięcia cesarskiego kobieta może też usłyszeć chwilę przed porodem lub podczas jego trwania. Takie wskazania pojawiają się, kiedy występuje m.in. brak postępu w porodzie, złe ułożenie się dziecka lub zagrożenie życia mamy czy niemowlęcia.

Na czym polega cięcie cesarskie?

Mimo że cięcie cesarskie jest operacją, nie trwa długo – zajmuje około 30-40 minut, podczas gdy poród naturalny trwa o wiele dłużej. Nie jest to prosta operacja – cięcie cesarskie polega na przecięciu skóry, następnie przecięciu ściany macicy, urodzeniu maluszka i później łożyska. Nacięcia skóry zwykle dokonuje się na podbrzuszu, tak aby odrastające owłosienie zakryło niewielką bliznę, jaka po nim pozostanie. Po operacji na ranę zakładany jest szew z nici – coraz częściej rozpuszczalnych. Warto pamiętać, że kobiety po tzw. cesarce znacznie dłużej dochodzą do siebie. Właśnie dlatego przez pierwsze tygodnie po porodzie nie mogą się zbytnio przemęczać.

Jak przygotować się do cięcia cesarskiego?

Wbrew pozorom przygotowanie do cięcia cesarskiego wygląda praktyczne identyczne jak przygotowanie do porodu naturalnego. Warto wtedy zapoznać się z książkami czy artykułami wyjaśniającymi i tłumaczący wszystkie etapy ciąży i porodu. Warto zapisać się też do szkoły rodzenia – dzięki temu (nawet jeśli jest planowane cięcie cesarskie) mama będzie mogła rozpoznać objawy rozpoczynającego się porodu oraz odkryć tajniki rodzicielstwa, które będą bardzo przydatne w pierwszych miesiącach życia malucha – bez względu na to, jak dziecko przyszło na świat.

Kolejnym etapem przygotowawczym jest wybór szpitala, w którym mama chce urodzić. Najlepiej, gdyby to był szpital, w którym pracuje lekarz prowadzący ciążę. Warto również zwrócić uwagę na profil placówki – im więcej różnorodnych oddziałów i specjalistów w dziedzinach neonatologii, tym lepiej. Podobnie jak przy porodach naturalnych także cięcie cesarskie może być porodem z udziałem taty lub kogoś bliskiego (przy wyborze szpitala warto sprawdzić, czy jest taka możliwość). W wybranych szpitalach tata może być obecny na sali operacyjnej i trzymać mamę za rękę podczas operacji. Jeśli to nie jest możliwe, często obok sali porodowej dostępne są małe pokoje oddzielone szybą, z których tata może patrzeć na narodziny swojego dziecka.

Jeśli do cięcia cesarskiego mama była poddana znieczuleniu ogólnemu, tata nie będzie mógł wejść na salę operacyjną. Jednak nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Po wszelkich czynnościach mających na celu sprawdzanie stanu zdrowia noworodka to właśnie on jako pierwszy przytuli malucha i zaopiekuje się nim przez chwilę. Dobrze, jeśli tata będzie miał na sobie rozpinaną koszulę – wtedy będzie mógł przytulić dziecko bezpośrednio do swojego ciała. Określane jest to jako kangurowanie i ma szczególne znaczenie dla prawidłowego rozwoju mikrobioty jelitowej noworodka narodzonego poprzez cięcie cesarskie.

O czym pamiętać przed porodem?

Kilka tygodni przed porodem mama powinna spakować najpotrzebniejsze rzeczy do szpitala – nigdy nie wiadomo, kiedy poród się zacznie. W torbie powinny się znaleźć m.in.:

  • wyniki badań mamy i płodu,
  • ubranie dla mamy i noworodka,
  • najmniejszy rozmiar jednorazowych pieluch,
  • pieluchy tetrowe,
  • kosmetyki dla mamy i dziecka,
  • mokre chusteczki,

Wydanie dziecka na świat poprzez cięcie cesarskie czy poród naturalny trzeba odpowiednio wcześnie zaplanować i przygotować się do tego wyczekiwanego dnia. Liczą się spokój i opanowanie – zarówno mamy, partnera, jak i najbliższych. To, w jaki sposób kobieta urodziła noworodkana pewno nie wpływa na to, jaką będzie mamą.

Oceń ten artykuł: