Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie jak często karmić niemowlę piersią. Rytm karmienia piersią jest zmienny zależnie od aktualnych potrzeb czy wieku niemowlęcia. Dlatego nie należy porównywać ze sobą dzieci.
Co znajdziesz w tym artykule:
- 1.Jak poznać, że Twoje dziecko jest głodne?
- 2.Karmienie piersią noworodka
- 3.Odstępstwa od karmienia piersią noworodka na żądanie
- 4.Karmienie piersią niemowlęcia – stabilizacja rytmu karmień
- 5.Jeśli Twoje dziecko chce ssać pierś częściej niż 12 razy na dobę:
- 6.Zmiany w rytmie karmienia piersią
- 7.Jak zadbać o prawidłowy rytm karmień?
Najlepszym sposobem karmienia piersią niemowlęcia jest karmienie na żądanie. Dziecko doskonale wie, kiedy jest głodne i z pewnością znajdzie sposób, by Ci o tym zakomunikować. Optymalny rytm karmienia piersią to sprawa indywidualna dla każdego niemowlęcia. Aby zaspokoić jego potrzeby, mama powinna opanować technikę prawidłowego karmienia piersią, zadbać o laktację i przystawiać dziecko do piersi zawsze, kiedy się tego domaga.
Jak poznać, że Twoje dziecko jest głodne?
Najczęściej głodne niemowlę jest niespokojne, pobudzone, może wkładać do buzi rączki i je ssać. Jeśli zignorujesz te pierwsze sygnały głodu, niemowlę może się rozpłakać, a wtedy przystawienie do piersi i samo karmienie może być trudniejsze.
Dlatego nie czekaj, aż dziecko się rozpłacze – choć na początku możesz mieć kłopot z właściwą interpretacją mowy ciała swojego dziecka, możesz szybko się jej nauczyć.
Karmienie piersią noworodka
Noworodek po porodzie jest zmęczony tak jak Ty. Przyjście na świat to dla niego duży wysiłek, przez pierwszych 20 godzin swojego życia może być ospały i rzadko domagać się posiłków.
Nie obawiaj się, że noworodek nie najada się w czasie pierwszych prób karmienia piersią z powodu małej ilości pokarmu. Rzeczywiście, na początku masz go niewiele i niczym nie przypomina on śnieżnobiałego mleka. Pierwsze mleko po porodzie nazywa się siara. Jest ona szczególnie odżywcza i nawet w niewielkim ilościach doskonale zaspokaja potrzeby noworodka.
Od drugiej doby noworodek jest już bardziej aktywny i chętniej ssie pierś. Może dopominać się karmienia częściej, ale na początku trudno mówić tu o stałym rytmie. Dziecko może ssać pierś nawet co godzinę, a Ty – mieć wrażenie, że praktycznie nie odstawiasz go od piersi.
Rytm karmienia piersią noworodka. W pierwszych tygodniach życia dziecko ssie najczęściej 8-12 razy na dobę. Na początku przerwy między karmieniami mogą być bardzo nieregularne. Weź pod uwagę to, że noworodek ma bardzo mały żołądek, a Twoje mleko jest lekkostrawne – na jego strawienie wystarczy 1,5 godziny. To wszystko sprawia, że dziecko może domagać się przystawiania do piersi bardzo często.
Bardzo ważne zarówno ze względu na potrzeby tak malutkiego dziecka, jak i stymulowanie laktacji, są karmienia nocne. Najdłuższa przerwa między karmieniami to zwykle przerwa nocna, u noworodka nie powinna być ona jednak dłuższa niż 4 godziny.
Długość pierwszych karmień. Pozwól dziecku ssać tak długo, jak potrzebuje – zwykle noworodki potrzebują 20 minut na posiłek (karm przynajmniej 10 każdą z piersi).
Jeśli noworodek zasypia podczas ssania, nie przyzwyczajaj go do drzemki przy piersi, by nie zaczął jej traktować jak smoczka. Odłóż go do łóżeczka i przystaw za jakiś czas. Z czasem dziecko zacznie odróżniać pory karmienia i spania, i zacznie ssać efektywniej – dotąd, aż się naje.
Odstępstwa od karmienia piersią noworodka na żądanie
- Pierwsze dni karmienia są prawdziwym wyzwaniem – Ty i dziecko dopiero wszystkiego się uczycie i może być Ci trudno rozpoznać, kiedy noworodek jest głodny. Jeśli malec woli spać niż jeść, a w związku z tym przystawiasz go do piersi rzadziej niż 8 razy na dobę, powinnaś budzić go na posiłek. Noworodki po przyjściu na świat tracą aż 10% masy ciała, wcześniaki nawet 15%. Aby mógł nadrobić straty, powinnaś przystawiać dziecko częściej niż się tego domaga.
- Szczególnie istotne jest aby noworodek był często i efektywnie karmiony wówczas gdy ma żółtaczkę. Chociaż w większości przypadków mamy do czynienia z żółtaczką fizjologiczną w 2-3 dobie po porodzie to bywa ona powodem do niepokoju. Żółtaczka noworodka wywołana jest przez nadmiar bilirubiny. Rozwój żółtaczki może być spowodowany tym, że dziecko otrzymuje zbyt mało mleka. Wiadomo bowiem, że im więcej mleka wypije noworodek, tym więcej bilirubiny wydali z kałem
- Gdy dwu-, trzydniowy noworodek zacznie rzadziej siusiać, a mocz nabierze intensywnego koloru także budź go na jedzenie. Wówczas karm krócej, ale jak najczęściej, nawet co godzinę, by przede wszystkim dziecko dobrze nawodnić. Stopniowo mocz zmieni się w bardzo jasny.
Karmienie piersią niemowlęcia – stabilizacja rytmu karmień
Z każdym tygodniem Twoje dziecko jest coraz większe. Jego brzuszek może pomieścić coraz więcej mleka, więc może już ssać rzadziej. Karm niemowlę na żądanie – przystawiaj dziecko do piersi zawsze wtedy, gdy rozpoznajesz oznaki głodu, a także wtedy, gdy czujesz, że Twoje piersi są przepełnione (aby nie stymulować zbytnio laktacji, nie odciągaj pokarmu, gdy nie jest to konieczne).
Zarówno Ty, jak i dziecko, coraz lepiej współpracujecie przy karmieniu, a Tobie coraz łatwiej przychodzi rozpoznanie, kiedy dziecko jest głodne. Dzięki temu przerwy między karmieniami wydłużają się do 2-3 godzin i stają się coraz bardziej regularne, a ilość karmień w ciągu doby zmniejsza.
Rytm karmienia piersią niemowlęcia. Zwykle dziecku po 4.-6. tygodniu życia wystarczy już 8 karmień w ciągu doby. Przynajmniej jedno z karmień powinno odbywać się w nocy. Dwumiesięczne niemowlę potrafi przespać już 5-6 godzin, więc będziesz mogła wreszcie lepiej się wysypiać.
Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i ma własny temperament, a długość karmienia i ilość posiłków w ciągu doby może być bardzo różna, w zależności od indywidualnych potrzeb.
Jeśli chcesz wydłużyć przerwę nocną u starszego niemowlęcia, nie przystawiaj go do piersi od razu, jak tylko się obudzi. Przytul dziecko lub czule je pogłaszcz. Być może wcale nie potrzebuje mleka, a jedynie odrobinę Twojej bliskości i czuła pieszczota wystarczy, by zasnęło.
Roczne dziecko nie powinno być już karmione w nocy – posiłki za dnia wystarczają już do zaspokojenia jego potrzeb żywieniowych. Poza tym nocne karmienie piersią w tym wieku nie sprzyja higienie jamy ustnej i pierwszym, delikatnym ząbkom, które nieumyte po posiłku są bardziej narażone na próchnicę.
Długość karmienia piersią niemowlęcia. Samo ssanie również staje się bardziej efektywne. Niemowlę na zaspokojenie apetytu nie potrzebuje już tak dużo czasu przy piersi jak na początku i posiłek zamiast kilkudziesięciu minut może trwać zaledwie kilka.
Przeczytaj również
Jeśli Twoje dziecko chce ssać pierś częściej niż 12 razy na dobę:
- Być może niewłaściwie przystawiasz je do piersi i zamiast najadać się, męczy się i zasypia, a wkrótce znów jest bardzo głodne. O zasadach prawidłowego karmienia piersią przeczytasz w naszych artykułach na stronie, a jeśli nadal będziesz mieć wątpliwości, poradź się doradcy laktacyjnego.
- Przyczyną może być nadmierne ulewanie i straty pokarmu. Jeżeli dziecko jednocześnie nie przybiera prawidłowo na wadze – udaj się do pediatry po poradę.
- Dziecko jest spragnione kontaktu z Tobą, bo np. źle się czuje, jest niewyspane. Nie podawaj piersi zbyt szybko – może dla uspokojenia dziecka wystarczy przytulenie.
Zmiany w rytmie karmienia piersią
Pamiętaj, że nawet jeśli rytm karmień jest już dość stabilny i łatwiej Ci przewidzieć plan dnia, może on jednak zmieniać się w czasie tzw. kryzysów laktacyjnych, kiedy to w piersiach masz mniej mleka niż zwykle i dziecko chce ssać częściej. Są one wpisane w naturalny proces laktacji i nie powinny budzić Twoich obaw.
Dziecko może ssać też częściej niż zwykle, kiedy jest upał i w ten sposób zaspokaja swoje pragnienie lub podczas tzw. skoków rozwojowych, gdy jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze rośnie.
Z kolei kiedy ząbkuje lub ma infekcję, może być mniej chętne do ssania. Rzadsze domaganie się piersi może też być wynikiem naturalnego rozwoju dziecka, które sprawniej ssie, ma większy żołądek, a dzięki temu szybciej i na dłużej się najada.
Jak zadbać o prawidłowy rytm karmień?
- Konsekwentnie stosuj zasadę karmienia na żądanie.
- Nie podawaj dziecku smoczka – specjaliści twierdzą, że zmniejsza ono częstość karmień.
Dokarmianie przed 6. miesiącem życia zawsze powinno być konsultowane z lekarzem.
- Nie dawaj dziecku do picia wody czy herbatek i nie dokarmiaj mlekiem modyfikowanym przez 6 pierwszych miesięcy życia. Może to niepotrzebnie obniżyć łaknienie dziecka.
- Nie podawaj dziecku żywności uzupełniającej aż do 6. miesiąca życia. W piątym miesiącu możesz podawać dziecku pierwsze niemleczne pokarmy tylko do posmakowania – nie powinny one zastępować jeszcze pełnych posiłków.
Jeśli zachodzi potrzeba wcześniejszego rozszerzania diety dziecka, zmiany w żywieniu powinnaś zawsze konsultować z pediatrą. Najbardziej obiektywnym parametrem tego, czy dziecko otrzymuje odpowiednią ilość mleka jest to, jak przybiera na wadze.