37. tydzień ciąży – zmiany w Twoim organizmie
Twój brzuch jest tak powiększony, że znalezienie odpowiedniej pozycji do spania może być wyzwaniem – pamiętaj, że najlepszą pozycją jest spanie na lewym boku.
Możesz zauważyć, że Twoja macica delikatnie obniżyła się. Na tym etapie główka dziecka powoli zaczyna wstępować do kanału rodnego. U Ciebie może to wywołać nasilone uczucie parcia na pęcherz moczowy, ale z drugiej strony zacznie Ci się łatwiej oddychać.
Dzięki obniżeniu macicy możesz mieć dolegliwości związane z napieraniem główki na dolne partie jelit. Mogą pojawić się hemoroidy, czyli żylaki odbytu. Ich objawem jest świąd i pieczenie w okolicy odbytu, a także obecność krwi na papierze toaletowym po oddaniu stolca. Hemoroidom sprzyjają również przewlekłe zaparcia. Pojawiają się też jako skutek zastoju krwi w dolnych partiach ciała.
Na załagodzenie tych dolegliwości można stosować czopki doodbytnicze lub przeznaczone do tego celu maści na okolice odbytu. Większość z takich preparatów jest dostępna w aptece bez recepty. Zapytaj o odpowiedni preparat swojego lekarza prowadzącego ciążę.
Możesz także zauważyć odejście czopa śluzowego. Jest to galaretowata wydzielina, która może być lekko podbarwiona krwią. Do tej pory była barierą zatykającą kanał szyjki macicy, chroniącą dziecko przed światem zewnętrznym. Odejście czopa świadczy o przygotowaniach macicy do porodu.
37. tydzień ciąży – rozwój dziecka
Masa dziecka zbliża się do ok. 3 kg. Ostatni miesiąc pobytu dziecka w macicy to najwyższy czas, aby u płodu płci męskiej jądra wstąpiły do moszny.
Dziecko dużo czasy poświęca na sen. Często jest też zajęte ssaniem kciuka – łatwo je na tym przyłapać podczas badania USG.
U zdecydowanej większości kobiet na tym etapie dziecko ma położenie główkowe, tzn. jest skierowane głową w dół. U kilku procent kobiet dziecko może mieć jednak inne położenie, np. miednicowe -jest to sytuacja, kiedy główka maluszka jest na górze macicy, a na samym dole są jego pośladki. Jeśli jest to Twoja pierwsza ciąża, jest to wskazanie do porodu drogą cięcia cesarskiego. Porozmawiaj na ten temat ze swoim lekarzem.
37. tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy
37. tydzień jest czasem na kolejną wizytę u Twojego lekarza. Będziesz poproszona o wykonanie końcowych badań, które będą potrzebne do porodu. Należą do nich przede wszystkim: morfologia, badanie ogólne moczu, antygen HbS, badanie w kierunku kiły.
W czasie wizyty lekarz zbada Cię ginekologicznie i oceni stopień przygotowania macicy do porodu. W czasie wizyty będziesz miała także sprawdzane położenie dziecka i zostaniesz poinformowana o ewentualnych wskazaniach do porodu operacyjnego. Jeśli nie miałaś wcześniej pobranego posiewu w kierunku paciorkowca, czyli na GBS, będzie ono wykonane na tej wizycie.