32. tydzień ciąży – zmiany w Twoim organizmie
Twoje dziecko na tyle powiększyło macicę, że ta sięga już prawie połowy wysokości między pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym. Z tego powodu możesz mieć trudności z wzięciem głębokiego, pełnego wdechu. Okresowo możesz odczuwać również duszność. W zdecydowanej większości przypadków nie świadczy to jednak o niczym niepokojącym. Jeżeli masz wątpliwości zawsze możesz i powinnaś skonsultować to z lekarzem. Możesz też mieć wrażenie, że robisz się trochę niezgrabna i ociężała, a wchodzenie po schodach zacznie być wyzwaniem. Wszystko to przejdzie po porodzie, a teraz być może będziesz wymagała pomocy ze strony Twoich bliskich w codziennych czynnościach – nie bój się prosić ich o wsparcie. Postaraj się dużo wypoczywać i nie krępuj się, jeśli nagle dopadnie Cię chęć drzemki. Przeanalizuj swój plan dnia i zrezygnuj z najbardziej wymagających czynności. Na nowo podzielcie codzienne obowiązki domowe.
32. tydzień ciąży – rozwój dziecka
Twoje dziecko porównać można pod względem wielkości do dyni. Pępowina ma teraz grubość około 1 cm – to dzięki niej do organizmu dziecka dostarczane są wszystkie niezbędne składniki odżywcze, dzięki którym dziecko rośnie i rozwija się.
Na pewno wiesz, że Twoje dziecko ma naprzemienne okresy aktywności i snu. W czasie czuwania nie daje Ci zasnąć, po czym samo chętnie śpi, będąc kołysane w czasie Twojej aktywności. Pamiętaj, że wyraźnie zaznaczona aktywność dziecka jest najlepszym wskaźnikiem jego dobrostanu – w taki sposób informuje ono nas wszystkich, że czuje się dobrze. Codziennie powinnaś czuć jego ruchy, a w razie ich braku zgłoś się do szpitala, abyś była spokojna, że wszystko jest w porządku .
W czasie czuwania dziecko chętnie pije płyn owodniowy, który połyka, ale częściowo również wypluwa – wszystkie te działania to ćwiczenie czynności, które będą niezbędne do funkcjonowania po narodzinach.
32. tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy
W trzecim trymestrze ciąży wizyty kontrolne u lekarza prowadzącego powinny odbywać się nie rzadziej niż co 3 tygodnie.
W dalszym ciągu jesteś narażona na wystąpienie infekcji dróg moczowych – pamiętaj o zabraniu wyników badania moczu na każdą wizytę u lekarza. Pamiętaj aby odpowiednio dużo pić i nosić bawełnianą bieliznę – nieodpowiednie nawodnienie i „nieoddychająca” bielizna sprzyjają zakażeniom dróg moczowych.
Powikłaniem ze strony układu moczowego w ciąży może być też atak kolki nerkowej. Jest to bolesna i nieprzyjemna dolegliwość, ale powinnaś być przygotowana na ewentualność jej wystąpienia. Choroba charakteryzuje się ostrym bólem w dolnej części pleców po lewej lub prawej stronie. Zawsze konieczna jest pilna konsultacja lekarska. W początkowym etapie kolki badanie moczu może być prawidłowe, ale przy kontynuacji dolegliwości może dojść do rozwinięcia się pełnoobjawowej infekcji układu moczowego.
Pamiętaj, że w dalszym ciągu seks jest bezpieczny w czasie ciąży, o ile Twój lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań.