Dziecko i tata dotykaja brzucha kobiety w ciazy

22. tydzień ciąży

22 tydzień ciąży to czas, gdy Twój brzuch zaczyna robić się naprawdę duży. Pora wymienić garderobę i zadbać o swój przeciążony kręgosłup. Sprawdź, jak rośnie Twoje dziecko i jak zmienia się Twoje ciało w kolejnym tygodniu drugiej połowy ciąży.

Wybierz tydzień ciąży:

3 min
02.08.2022

22. tydzień ciąży – zmiany w Twoim organizmie

Z pewnością zauważyłaś, że w 22. tygodniu ciąży Twoja masa ciała nieco wzrosła. Nadeszła pora, aby zmienić rozmiar ubrań, gdyż dotychczasowe spodnie mogą już się nie dopinać. Pomyśl o zakupie specjalnych ubrań ciążowych.

Macica powoli zbliża się do wysokości pępka – niedługo będzie on wyraźnie wystawał poza linię brzucha.

Rozciągnięta macica może Cię silnie uciskać na pęcherz moczowy – wizyty w toalecie będą jeszcze częstsze. Możesz również odczuwać nagłą chęć oddania moczu po odczuciu gwałtownych ruchów dziecka, szczególnie jego lekkich kopnięć w Twój pęcherz moczowy. 

Wzrost Twojej masy ciała jest czynnikiem obciążającym kręgosłup –dźwigasz przecież dodatkowy ciężar. W każdej wolnej chwili pozwól odetchnąć Twojemu kręgosłupowi – najlepszym rozwiązaniem będzie odpoczywać na leżąco.

W razie obrzęku kostek staraj się trzymać nogi lekko uniesione ku górze – usprawni to odpływ krwi i limfy z dolnych partii ciała.

Nie wiesz, jak poradzić sobie z problemem bolących stóp? Może pomyślisz o specjalnych ortopedycznych wkładkach do butów zapobiegających płaskostopiu?

22. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Maluszek ma ok. 25 cm całkowitej długości, waży ok. 400 g – ma wielkość porównywalną z dorodnym kokosem. Gdyby przyszedł w tej chwili na świat, nie umiałby jeszcze poradzić sobie poza organizmem mamy. Nie wszystkie jego narządy zostały już całkowicie wykształcone. Choć jego serce jest w pełni uformowane, w dalszym ciągu dziecko nie potrafiłoby samodzielnie oddychać.

Rozwijające się w Tobie dziecko ma cienką skórę z widoczną siatką naczyń krwionośnych i wciąż niewiele tkanki tłuszczowej. Jego skóra jest pokryta meszkiem płodowym i mazią – to wszystko ma za zadanie chronić je przed światem zewnętrznym. 

Czy wiesz, że oczy dziecka pozostają wciąż zamknięte?

Dziecko potrafi już w skoordynowany sposób włożyć palec do ust i zgrabnie chwytać pępowinę – cały czas ćwiczy umiejętności, które będą przydatne po porodzie. Reaguje także na Twój głos i zmiany temperatury otoczenia – możesz to sprawdzić, biorąc prysznic lub kąpiąc się w wannie.

22. tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy

  • To dobry moment na zastanowienie się nad zajęciami w szkole rodzenia. Nie są one obowiązkowe, ale dla przyszłych mam stanowią nieodzowne źródło wiedzy. Na zajęcia zapraszane są kobiety (wraz z partnerami) będące powyżej 25. tygodnia ciąży – dopiero od tego momentu brzuch ciążowy jest okazały. Warto jednak już wcześniej zaplanować sobie takie spotkania. Na zajęcia warto zgłosić się z ojcem dziecka. Cykl spotkań może trwać nawet 6 tygodni, ale nie zawsze nowe grupy są uruchamiane co tydzień. Warto sprawdzić, czy w Twojej okolicy znajduje się  szkoła rodzenia. Najlepiej zgłoś się na takie spotkania do szpitala, w którym zamierzasz odbyć poród.
  • Jeśli jeszcze nie wykonałaś drugiego badania usg w ciąży, to jest to ostatni dzwonek na takie badanie. Pamiętaj, że jest ono bardzo ważne - monitoruje prawidłowy rozwój Twojego dziecka.
  • Twój partner z pewnością się ucieszy, jeśli także będzie mógł razem z Tobą oglądać maluszka w trakcie wykonywania usg – nie zapomnij zabrać przyszłego taty na to badanie.
  • Ciesz się ciążą razem ze swoim partnerem. Pamiętaj, że w zdrowej, prawidłowo przebiegającej ciąży nie jest zabronione współżycie płciowe.
  • 22. tydzień ciąży to idealny moment, żeby rozpocząć przygotowania do przywitania dziecka na świecie. Zacznij rozglądać się za łóżeczkiem i wózkiem, a także fotelikiem do samochodu. Przygotuj poręczną wyprawkę do szpitala z niezbędnym wyposażeniem, tak by bez problemu przetransportować ją, gdy zacznie się poród. Możesz także zacząć przygotowywać pokój dla noworodka
  • W drugim trymestrze ciężarna kobieta gwałtownie przybiera na wadze. Dlatego uważaj na to co jesz. Unikaj słodyczy i niezdrowych przekąsek. Rezygnuj z obfitych posiłków na rzecz małych porcji spożywanych co 2-3 godziny. Dokładnie przeżuwaj każdy kęs. Pamiętaj, by nie nawadniać organizmu w trakcie jedzenia - pij niegazowaną wodę dopiero po skończeniu posiłku. Lekka dieta bogata w błonnik oraz właściwy sposób jedzenia może pomóc z problemem hemoroidów, a nawet mu zapobiec.
  • Gdy kładziesz się spać, unikaj leżenia na plecach. Rosnący brzuch będzie naciskał na narządy i utrudniał swobodny przepływ krwi. W konsekwencji możesz odczuwać obniżenie samopoczucia, zawroty głowy oraz spadek ciśnienia krwi. Spróbuj zasypiać na lewym boku oraz wykorzystywać poduszki, by stworzyć sobie komfortowe warunki do snu.

Oceń ten artykuł: