Kobieta w ciazy lezy na lozku czytajac ksiazke

21. tydzień ciąży

Zgodnie z kalendarzem ciąży - półmetek ciąży jest już za Tobą. Czeka Cię jeszcze kolejne 20 tygodni. Zmiany w Twoim organizmie nabierają tempa, a Twój brzuch ciążowy zaczyna widocznie rosnąć. Sprawdź, co się dzieje z rozwijającym się w Tobie małym człowiekiem.

Wybierz tydzień ciąży:

2 min
09.08.2022

21. tydzień ciąży – zmiany w Twoim organizmie

Zaczynasz drugą połowę ciąży. Jesteś w 5 miesiącu ciąży i II jej trymestrze. Twój brzuch ciążowy staje się od tego momentu lekko wypukły. Mimo, że sama macica nie sięga Ci nawet jeszcze do wysokości pępka, jest ona łatwo wyczuwalna, jak i widoczna  w dolnej części brzucha.

Czy wiesz, że powiększająca się macica unosi do góry całą zawartość Twojego brzucha? Z reguły nad macicą znajdują się jelita – teraz większość z nich została zepchnięta ku górze. Za sprawą progesteronu – hormonu ciążowego – pokarm po spożyciu dłużej zalega w Twoim żołądku. To wszystko sprawia, że możesz zacząć odczuwać zgagę w ciąży. Jest to uczucie dyskomfortu w przełyku. Zastanawiasz się, co możesz stosować na tę dolegliwość? Pamiętaj - aby ją załagodzić, możesz się wspomóc łagodnymi preparatami dostępnymi w aptece bez recepty. 

Jednak w większości przypadków w 21. tygodniu ciąży mama ma wiele energii, samopoczucie jest dobre a dolegliwości mało nasilone. W organizmie przyszłej mamy zachodzą intensywne zmiany hormonalne. Pod wpływem hormonów ciemnieją otoczki brodawek sutkowych, pojawia się ciemna kreska na brzuchu oraz przebarwienia na twarzy.

21. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Twoje dziecko ma już ok. 20-22 cm całkowitej długości – a w wielkości możesz je porównać do owocu granatu. Wydaje się, że rośnie bardzo szybko – prawie tak szybko, jak Twój brzuch. Trudno w tym momencie zmierzyć dziecko w całości – nieustannie bowiem rusza rękami i nogami. Na tym etapie ciąży do wyrażenia jego wielkości nie posługujemy się całkowitą długością, lecz podajemy wymiary poszczególnych części ciała, tj. wymiar poprzeczny i obwód główki, obwód brzucha oraz długość kości udowej.

Przykładowe wymiary dziecka w 21. tygodniu ciąży to: - ok. 17 cm w obwodzie główki, - 15 cm w obwodzie brzucha, - 3,5 cm długości kości udowej. Jego szacunkowa masa to ok. 300-350 g. Wartość ta jednak szybko się zmienia.

Twoje dziecko staje się bardzo aktywne, mama, co prawda jeszcze delikatnie ale czuje już jego ruchy. Zwykle ruchy dziecka w 21. tygodniu ciąży przyszła mama odczuwa w chwili, gdy odpoczywa – zwłaszcza w pozycji leżącej. Maluszek jest wtedy najbardziej aktywny.

21. tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy

Powszechnym problem w II trymestrze ciąży jest powstawanie rozstępów. Rozstępy to linijne zmiany na skórze koloru czerwonopurpurowego. Pojawiają się one wskutek szybkiego rozciągania się skóry. Rozstępy w ciąży pojawiają się głównie w okolicy:

  • skóry na biodrach,
  • pośladkach,
  • na brzuchu,
  • piersiach,
  • po wewnętrznej stronie ud,
  • w dolnej części pleców.

Na szczęście po zakończonej ciąży rozstępy bledną i pozostają tylko jako jasne, cienkie linie na skórze. Zwiększone ryzyko powstawania rozstępów szczególnie dotyczy kobiet z ciemną karnacją, a także tych pań, które mają nadmierny wzrost masy ciała w ciąży z zaznaczonym mocno powiększonym obwodem brzucha.

Co zrobić, aby zapobiec rozstępom w ciąży? Korzystne może być zapobiegawcze stosowanie kremów o działaniu natłuszczającym i nawilżającym na rozstępy w ciąży. Pamiętaj jednak, że ich prewencyjne działanie w tym zakresie nie zostało do końca potwierdzone.

W tym tygodniu poleca się także odbyć kolejną wizytę ciążową u Twojego ginekologa. Na tę wizytę powinnaś wykonać następujące badania:

  • morfologię krwi,
  • ogólne badanie moczu,
  • alloprzeciwciała odpornościowe grupy krwi (jeśli masz grupę Rh minus),
  • badanie w kierunku toksoplazmozy.
  • w badaniu USG można już z dużą pewnością określić płeć dziecka.

Oceń ten artykuł: