Nietolerancja laktozy to jedna z nietolerancji pokarmowych występujących u dzieci. Spowodowana jest brakiem zdolności lub upośledzeniem wytwarzania przez organizm enzymu laktazy, który jest niezbędny do rozłożenia laktozy – cukru znajdującego się w mleku. Każdy zjedzony przez dziecko posiłek zawierający mleko lub jego przetwory spowoduje nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Bywa, że nietolerancja laktozy jest mylona z alergią na białka mleka krowiego. Warto wiedzieć, że laktoza nie jest białkiem, ale cukrem. Pojawiające się problemy z trawieniem laktozy mogą być spowodowane brakiem lub niewystarczającą ilością laktazy – enzymu odpowiedzialnego za rozkład cukru występującego w mleku.
Wtórna nietolerancja laktozy niedobór enzymu potrzebnego do trawienia laktozy – laktazy – może być wywołany uszkodzeniem nabłonka jelita cienkiego, a objawy mogą pojawić się w każdym wieku, najczęściej w okresie niemowlęcym.
Nietolerancja laktozy najczęściej wynika z niedojrzałości układu pokarmowego. Objawy nietolerancji laktozy mogą być różnorodne. U niemowląt zazwyczaj można zaobserwować: