Roczne dzieci, które niedawno nauczyły się używać ząbków, po prostu ćwiczą nowo nabytą umiejętność na wszystkim, co jest w pobliżu – może to być właśnie Twoja ręka.
Co znajdziesz w tym artykule:
- Zdarza się, że dziecko zaczyna gryźć coś lub kogoś wtedy, gdy jest głodne – jest to sygnał, że przyszła pora posiłku.
- Poprzez gryzienie dzieci rozładowują również swoje emocje – zarówno podekscytowania, jak i zmęczenia czy rozdrażnienia.
- Powinnaś zwrócić szczególną uwagę na swoje dziecko, jeżeli zauważysz, że dziecko celowo gryzie, np. swojego rówieśnika. Ugryzienie może być bowiem wynikiem złości. Zdarza się też, że Twoje dziecko ugryzie Ciebie, taka sytuacja pojawia się, np. gdy mu czegoś zabraniasz.
- Obserwując zachowanie dziecka, warto zastanowić się, podobnie jak w przypadku wszystkich zachowań niepożądanych, czy nie jest to sposób zwrócenia na siebie uwagi dorosłych.
- Reagując na takie zachowanie, pamiętaj, aby nie eskalować złości malucha. Wytłumacz spokojnym tonem, że nie wolno tak robić i że takie zachowanie zadaje Tobie czy rówieśnikowi malucha ból.
Pamiętaj
- Eksperymentowanie. Gryzienie to jeden ze sposobów poznawania świata, a także granic ciała swojego i innych. Czasem można zauważyć dwóch malców, którzy się nawzajem gryzą bądź szczypią i świetnie się przy tym bawią, dzieje się tak dopóki jeden z nich nie przesadzi z siłą uścisku.
- Mamo, boję się. Kąsanie rówieśników może być też przejawem lęku. Dziecko znajdujące się w grupie po raz pierwszy może być przestraszone towarzystwem innych maluchów i ugryźć któregoś z nich w odruchu obronnym, wyprzedzając spodziewany atak na siebie.
- Zapobieganie. Jeśli Twoje dziecko gryzie dla zabawy, dawaj mu to, w czym może zatopić zęby bezpiecznie np. jabłko, chrupki lub specjalny gryzak. Jeśli gryzie w sytuacjach konfliktów z innymi dziećmi, to przede wszystkim obserwuj je i staraj się reagować zawczasu.
- Bądź konsekwentna. Ucz wspólnej zabawy, rozwiązywania konfliktów, dzielenia się, współpracy, empatii. Pomagaj dziecku radzić sobie ze złością. Tłumacz mu, że ma prawo się zdenerwować, ale nie wolno mu wtedy nikogo krzywdzić. Ustalaj zasady dobrego zachowania i egzekwuj je. Jeśli na przykład zauważysz, że dziecko jest już zmęczone lub zdenerwowane, przerwij zabawę z rówieśnikami.
- Nauka negocjacji. Jeśli dziecko gryzieniem stara się osiągnąć jakiś cel naucz je w inny sposób wyrażać potrzeby.
Przeczytaj również
Mały złośnik
Do 3.-4. roku życia dzieci nie potrafią sprawnie się porozumiewać i wyrażać swoich emocji. Małe dziecko nie wie, czym są negocjacje, kompromisy i rozmowy, dlatego do wyegzekwowania tego, co chce używa dostępnych narzędzi, czyli tupania, płaczu, krzyku czy właśnie gryzienia. Jeżeli za często będziesz pozwalać mu na takie reakcje nawet nie zauważysz, kiedy maluch przejmie rządy w Waszym domu. Pamiętaj, że takimi zachowaniami dziecko Ciebie testuje – sprawdza, na ile może sobie pozwolić.
Jak być konsekwentną
Twoje reakcje na takie zachowania dziecka muszą być zawsze takie same. Nie proś, żeby malec przestał Cię bić, tłumacząc mu, że jest Ci smutno. Lepiej spokojnie, ale bardzo stanowczo powiedz: „Nie wolno bić mamy. To mnie boli”. Jeśli dziecko wpadnie w furię w centrum handlowym, miej go na oku, ale udawaj, że tego nie widzisz. Daj mu czas na uspokojenie się, a zobaczysz, że dziecko samo do Ciebie przyjdzie, gdy zobaczy, że nic nie wywalczy. Wtedy wytłumacz mu bardzo spokojnie, że takie zachowanie jest nieładne i poproś, żeby więcej się tak nie zachowywało. Aby „wygrać” z takimi reakcjami dziecka, musisz być odpowiedzialna. Pamiętaj aby nie folgować maluchowi, gdy masz dobry humor. Wyznacz jasne granice i zasady – egzekwuj je zawsze i wszędzie tak samo.