Jak rozwija się Twoje dziecko w 24. tygodniu życia?
Co znajdziesz w tym artykule:
- Maluch leżąc na brzuszku lub pleckach ma coraz większą kontrolę nad sięganiem, chwytaniem, manipulowaniem i koordynowaniem ruchów. Dziecko nie potrafi jeszcze siedzieć samodzielnie.
- Dziecko reaguje radośnie na pojawienie się znajomych osób z najbliższego otoczenia – śmieje się i gaworzy, potrafi skupić wzrok kilka minut na jedynym przedmiocie. Pamięta również osoby i wydarzenia sprzed kilku dni.
- Główną formą przemieszczania się z miejsca na miejsce dla dziecka jest turlanie lub pełzanie. Niemowlę nie potrafi jeszcze kierować swoimi działaniami i często uderza się o meble albo zahacza o ścianę. Dlatego tak ważne jest, by stworzyć w obrębie dziecka bezpieczne środowisko. Postaraj się zapewnić w pokoju jak najwięcej wolnej przestrzeni i usuń niepotrzebne przedmioty.
- Nadal podstawą diety dziecka jest najprawdopodobniej Twoje mleko i wprowadziłaś już posiłki dodatkowe. W najbliższym czasie (7-9 miesiąc) będziesz mogła wprowadzić mięso, rybę, pół żółtka, sok i przecier owocowy.
Ekspert radzi
- Nie tylko mleko. Zaleca się, aby do 6. miesiąca dziecka było karmione piersią. Już teraz powinniście być po ekspozycji na gluten, czyli wprowadzaniu niewielkich ilości kaszki lub kleiku zbożowego glutenowego w przecierze jarzynowym. W 7 miesiącu będziesz mogła wprowadzić nowe posiłki!
- Maluszek reaguje płaczem, gdy zobaczy kogoś obcego. Nie lubi zostawać sam, potrzebuje zainteresowania i towarzystwa. Dziecko potrafi wyczuć, gdy dorośli są zdenerwowani, zły nastrój łatwo mu się udziela. Niemowlę potrafi też naśladować proste gesty, jakie wykonujesz w trakcie zabawy.
- 6 miesiąc życia to okres obowiązkowych szczepień przeciwko błonnicy, tężcowi i krztuścowi. Dodatkowo zalecana jest szczepionka przeciwko pneumokokom, która jest podawana domięśniowo oraz przeciwko rotarwirusom podawana doustnie, w schemacie 2- lub 3-dawkowym. Obie szczepionki niestety nie są refundowane.
- Dbaj o ząbki maluszka. Jeśli u Twojego dziecka pojawiły się już pierwsze ząbki nie zapominaj o pielęgnacji, przemywaj małe ząbki i dziąsła wacikiem nasączonym rumiankiem. Z czasem możesz przyzwyczajać dziecko do szczoteczki i delikatnej pasty do zębów.
Przeczytaj również
Czy można już sadzać dziecko?
To jedno z najczęstszych pytań jakie zadają rodzice sześciomiesięcznego dziecka. Specjaliści przestrzegają, by nie zmuszać niemowląt do przedwczesnego siadania. Niemowlę, które samo przyjmie siedzącą pozycję będzie w stanie ją utrzymać bez Twojej pomocy. Możesz wykorzystać fotelik do karmienia lub leżaczek jako elementy wspomagające naukę siadania. Pamiętaj jednak, by nie podpierać dziecka zabawkami ani wałkami. Niemowlę nie potrafi jeszcze obronić się przed upadkiem, więc możesz mu tym wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Może to też spowodować wady kręgosłupa.
Zmiana wózka
24. tydzień życia to dobry moment na zmianę wózka na spacerówkę. Dziecko jest już na tyle duże, że w gondoli jest mu po prostu za ciasno, ponadto w pozycji leżącej ma ograniczone pole widzenia. Zwróć uwagę, czy barki malucha nie zmieniają swojego położenia. Pamiętaj, żeby nie wozić dziecka dłużej niż 3 godziny, a kiedy zaśnie rozłożyć oparcie wózka. Decydując się na zakup spacerówki zapytaj sprzedawcę, czy jest ona przystosowana do wożenia małych dzieci. Na rynku istnieje bardzo dużo modeli spacerowych wózków, jednak nie wszystkie spełniają wymogi bezpieczeństwa.