Jak rozwija się Twoje dziecko w 16. tygodniu życia
Co znajdziesz w tym artykule:
- Zwiększa się zapotrzebowanie malucha na pokarm. Obserwuj zatem, czy dziecko nie budzi się w nocy częściej niż zwykle. Może to oznaczać oczekiwanie na dodatkową porcję jedzenia. Warto wówczas pomyśleć o stopniowym urozmaicaniu diety malucha. Pamiętaj jednak, by decyzję o wprowadzeniu do niej nowych produktów, skonsultować wcześniej z lekarzem.
- Dzieci chętnie przebywają w tym czasie ułożone na brzuszku w pozycji półleżącej. Opierając się na łokciach podnoszą do góry klatkę piersiową i główkę – nawet do kilkunastu centymetrów. Małe, ciekawe oczka wędrują za poruszającymi się przedmiotami. Główka malucha obraca się raz w jedną, raz w drugą stronę.
- W odpowiedzi na społeczne potrzeby malucha spędzaj z nim możliwie jak najwięcej czasu. Mów do niego, śpiewaj, bawcie się. Pozwoli to uniknąć zdenerwowania malucha, który nie ma ochoty leżeć w łóżeczku w odosobnieniu od bliskich.
- Wraz z końcem 4. miesiąca życia waga malucha zwiększa 2 razy w stosunku do tej zanotowanej przy porodzie. W porównaniu z długością ciała w wieku 12 tygodni dziecko rośnie o około 2 cm.
Ekspert radzi
- Ciekawski maluszek. Twój maluch poznaje otaczający go świat i chętnie używa do tego buzi, w której co chwila znajdziesz zabawki i rączki, a nawet duży palec jego stopy. Z pewnością udało Ci się już zauważyć, że maluch szczególnie zaczął interesować się swoimi stópkami. Ponadto dziecko ćwiczy koordynację ruchową i umiejętność chwytania.
- Wrażliwość na dźwięki. Dźwięki wydawane przez dziecko są coraz bardziej zróżnicowane i możesz zaobserwować, że maluch cichnie, kiedy Ty mówisz i uważnie słucha wydawanych przez Ciebie dźwięków. Może być też zupełnie na odwrót – dziecko ożywia się i próbuje naśladować Twoją intonację. Potrafi też okazywać negatywne emocje, takie jak strach czy złość.
- Rytuały. Czwarty miesiąc życia dziecka to dobry czas na ustalenie wieczornego rytuału – przed porą snu wasze zabawy powinny wyciszać malucha. Przygaście światła, niech cała atmosfera domu zachęca do odpoczynku. Stałe i konsekwentne wyznaczanie dziecku granic zabawy i obowiązków oraz ich pór, pozwoli mu na zrozumienie funkcjonowania świata i jego porządku. Dzięki rytuałom maluch czuje się bezpiecznie. Powtarzalność pewnych czynności gwarantuje ład, w którym może poznawać świat i bez obaw otwierać się na nowe doświadczenia. Na improwizację jeszcze przyjdzie czas!
Przeczytaj również
Nowe doświadczenia 16. tygodnia
Maluch zaczyna uświadamiać sobie, że potrafi wydawać dźwięki, które stają się coraz bardziej melodyjne i złożone. Zwłaszcza, gdy w pobliżu widzi bliskie mu osoby. Dziecko wyraźnie reaguje także na znajome głosy, odwraca główkę w ich kierunku i zmienia tonację w „konwersacji” z mamą, tatą czy rodzeństwem.
Dziecko dostrzega także, że mimo iż czegoś nie widać, to ta rzecz czy osoba nadal istnieje. Kiedy przedmiot pojawia się dziecko energicznie reaguje i szeroko otwiera oczy. Maluch wskazuje także na przywiązanie do osób i przedmiotów np. maskotek, kocyka czy pieluszki i wyraźnie się denerwuje, gdy jest ich pozbawiany. Ma to jednak bardzo pozytywny aspekt, ponieważ kiedy przy dziecku nie ma mamy, tego rodzaju przedmioty dają mu poczucie bezpieczeństwa.
16-tygodniowy maluch potrafi już okazywać emocje. Obecność bliskich i ich głos wywołują radość, natomiast niewłaściwa odpowiedź na potrzeby malucha skutkuje niezadowoleniem i płaczem. Jest to dowód na to, że dziecko w coraz większym stopniu staje się istotą społeczną i lepiej czuje się w towarzystwie innych osób niż będąc pozostawianym w samotności. Swoje zadowolenie lub dezaprobatę potrafi wyrażać za pomocą odpowiednich emocji.