W okresie okołoporodowym wśród kobiet obserwuje się zwiększone ryzyko wystąpienia trudności dotyczących zdrowia psychicznego. Zespół stresu pourazowego (z ang. PTSD) stanowi jeden z nich. Objawy mogą pojawić się w odpowiedzi na poród, jeśli to wydarzenie postrzegane jest przez kobietę jako traumatyczne, choćby z powodu odczuwanego lęku lub pojawiających się komplikacji. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje odnośnie rozpoznawania i leczenia PTSD po porodzie.
Psychoza poporodowa to nagły, ostry stan związany z pojawieniem się zaburzeń psychiatrycznych u kobiety w okresie do kilku tygodni po urodzeniu dziecka. Choć występuje rzadko (szacuje się, że doświadczana jest po 1-2 na 1000 porodów), może stanowić poważne zagrożenie dla matki i jej dziecka, m.in. ze względu na ryzyko zachowań samobójczych i dzieciobójczych. W artykule przybliżamy objawy oraz sposoby leczenia psychozy poporodowej.
Tuż po narodzinach dziecka świeżo upieczeni rodzice zmagają się z wieloma dylematami, a opieka nad maleństwem jest dla nich nie lada wyzwaniem. Rekonwalescencja mamy po porodzie, wciąż trwająca burza hormonalna i zupełnie nowe obowiązki mogą wprowadzać sprawiają, że bezgraniczna radość i miłość mieszają się z wątpliwościami i obawami. Właśnie w takich chwilach – na pomoc i rodzicom, i maluszkowi, przybywa położna środowiskowa. Czym są wizyty patronażowe położnej, jak je zorganizować i czy w ogóle są potrzebne?
Czas oczekiwania, kiedy na świat ma przyjść dziecko, wywołuje zazwyczaj wiele pozytywnych emocji – wyczekiwania, radości, nadziei, szczęścia. Przedwczesne narodziny wiążą się zazwyczaj z zaskoczeniem i sporym stresem. U rodziców może pojawić się lęk o życie i zdrowie wcześniaka, czasem poczucie winy. Rozłąka z maluszkiem nie jest łatwa, a widok szpitalnej aparatury może przerażać. Jak rodzice wcześniaków mogą radzić sobie ze swoimi uczuciami, gdzie szukać pomocy i wsparcia po narodzinach wcześniaka?
Czas po porodzie – chociaż wyjątkowy, dla niektórych mam jest też trudny. Przeplatające się uczucia – szczęście związane z narodzinami dziecka i strach przed nowymi obowiązkami – mogą wywołać u kobiety przejściowy stan emocjonalny, który jest nazywany smutkiem poporodowym. Czym jest „baby blues” oraz w jaki sposób świeżo upieczona mama może sobie z nim poradzić? Czym „baby blues” różni się od depresji poporodowej i gdzie szukać pomocy? Podpowiadamy.
Depresja poporodowa to poważne zaburzenie nastroju, które wymaga profilaktyki oraz specjalistycznego postępowania. Zdarza się, że jest mylona z syndromem „baby blues”, co może stanowić poważne utrudnienie dla leczenia prawdziwej choroby. W jaki sposób postępować, kiedy u świeżo upieczonej mamy wystąpi depresja poporodowa? Jak ją rozpoznać i jaka jest rola rodziny i przyjaciół w powrocie do zdrowia kobiety? Poznaj kilka ważnych wskazówek.