Co robić, kiedy mama chce, a nie może karmić piersią?

3 min
Mama przytula do siebie smutne dziecko

Mleko mamy to najlepszy pokarm dla niemowlęcia, który przynosi wiele korzyści – zarówno kobiecie, jak i dziecku. Czasem jednak – nawet mimo wielkich chęci i starań ze strony mamy – karmienie piersią z różnych powodów nie jest możliwe. Choć sytuacja ta może być dla kobiety trudna, nie oznacza to, że zbudowanie wyjątkowej więzi z dzieckiem nie jest możliwe. Wręcz przeciwnie – mama to dla malucha zawsze najbliższa osoba.

Mama przytula do siebie smutne dziecko
Mama przytula do siebie smutne dziecko

To nie jest wymówka

Wiele mówi się o tym, że dla dobra dziecka każda kobieta powinna karmić piersią. Jednak nie wszystkie świeżo upieczone mamy mają taką możliwość. Powodów może być wiele – stan zdrowia kobiety, przyjmowanie leków, budowa anatomiczna piersi czy styl życia, który decyduje o niepełnej dyspozycyjności. Zdarza się, że mleka jest za mało, a pobudzenie laktacji, aby dziecko się najadało i przybierało na masie ciała, jest bardzo trudne.. W takiej sytuacji warto jak najszybciej skorzystać z porady certyfikowanego doradcy laktacyjnego, który może okazać się ogromnym wsparciem dla młodej mamy i wspierać ją w kontynuacji karmienia piersią. Pomocna w podjęciu decyzji o sposobie karmienia będzie też konsultacja z lekarzem pediatrą. Zmiana sposobu karmienia na mleko modyfikowane dla wielu kobiet może oznaczać kryzys, który wiążę się z poczuciem winy. Choć z punktu widzenia niektórych osób decyzja ta może być niezrozumiała, niezależnie od sposobu karmienia, dziecko potrzebuje mamy, która będzie kochająca, wrażliwa, dająca poczucie bezpieczeństwa oraz – przed wszystkim – szczęśliwa. Trzeba pamiętać, że kobieta, która karmi mlekiem modyfikowanym, jest równie dobrą mamą, jak ta, która karmi piersią.

Brak pokarmu to sytuacja znana od lat Problemy z laktacją i ilością pokarmu u jednej mamy, a jego nawał u innej to sytuacja spotykana od setek lat. W dawnych czasach, kiedy kobieta nie mogła karmić piersią, musiała korzystać z usług mamki – jednak nie dla wszystkich przywilej ten był dostępny. Rozpoczęcie badań naukowych nad składem mleka matki przyczyniło się do powstania produktu inspirowanego jego składem – mleka modyfikowanego. To prawdziwy sukces i ogromne wsparcie dla kobiet, które z określonych przyczyn nie mogą karmić piersią.

Wsparcie dla mam

Otoczenie nie zawsze wykazuje się wrażliwością na potrzeby kobiety, często nie powstrzymuje się też od surowych ocen w jej kierunku. Ważne, aby nie dać sobie wmówić, że jest się gorszą mamą – sposób karmienia to nie jedyny czynnik, który warunkuje prawidłowy rozwój dziecka i budowanie silnej więzi emocjonalnej. Świadomość tego jest bardzo ważna, daje bowiem kobiecie komfort psychiczny i pozwala na swobodne przekazywanie uczuć. Istotne jest, by do każdego sposobu karmienia przygotować się jak najlepiej – wsparcie i pomoc najbliższych (partnera, rodziny oraz przyjaciół) w pierwszym okresie po porodzie ma szczególne znaczenie.

Wybór odpowiedniego mleka modyfikowanego

W sytuacji, kiedy karmienie piersią nie jest możliwe, po konsultacji z lekarzem, mama może podawać swojemu dziecku odpowiednio dopasowane do jego wieku mleko modyfikowane. Wzorem do opracowywania receptur takich produktów jest oczywiście mleko kobiece. Mleka modyfikowane, poza podstawowymi składnikami odżywczymi, mogą zawierać również m.in. oligosacharydy, postbiotyki, kwasy tłuszczowe czy nukleotydy – substancje, które także naturalnie występują w mleku kobiecym. W przypadku problemów z karmieniem piersią warto skonsultować się z doradcą laktacyjnym. Sprawdź kim jest doradca laktacyjny i gdzie go znaleźć TUTAJ. A jeśli karmienie piersią nie jest możliwe po konsultacji z lekarzem należy sięgnąć po mleko modyfikowane. .. Mleko modyfikowane jest dopasowane do potrzeb żywieniowych niemowlęcia – warto pamiętać, że mleko krowie, kozie, owcze nie stanowi zamiennika zarówno dla mleka kobiecego, jak i modyfikowanego.

Oceń ten artykuł: