Wiele karmiących mam spotyka się z sytuacją, gdy dziecko nie chce ssać piersi – czasem tuż po narodzinach, czasem po kilku miesiącach karmienia. Powody mogą być różne.
Co znajdziesz w tym artykule:
Najczęściej odmowa ssania piersi nie oznacza nic poważnego. Warto jednak znaleźć przyczynę, by oszczędzić stresu sobie i dziecku.
Twoje dziecko nie chce ssać piersi, choć do tej pory nie miałaś z tym problemu? Być może właśnie zmieniłaś perfumy i ich zapach nie podoba się dziecku. Może w pomieszczeniu za głośno gra telewizor, ktoś mówi podniesionym głosem albo światło jest za ostre.
Jednorazowa lub sporadyczna odmowa ssania nie jest powodem do niepokoju. Jednak kiedy sytuacja zaczyna się powtarzać, zacznij uważnie obserwować zachowanie dziecka, a w razie potrzeby poradź się specjalisty.
Kiedy niemowlę nie chce ssać piersi, może chwytać i puszczać pierś lub w ogóle nie przejawiać ochoty na karmienie. Może przy tym płakać, prężyć się, odwracać główkę albo uderzać piąstkami w pierś.
Jakie mogą być przyczyny odmowy ssania piersi?
- Przystawiasz dziecko do piersi w niewłaściwej pozycji. Niemowlę może niechętnie ssać, kiedy nie jest właściwie podtrzymywane i nie czuje się pewnie w ramionach mamy lub gdy pozycja wymusza na nim niewygodne przekręcanie główki.
- Twoje brodawki są zbyt płaskie lub zbyt wklęsłe, co zdarza się przy obrzęku piersi.
- Dziecko odczuwa ból – przyczyną może być niedelikatne odśluzowanie noworodka za pomocą ssaka (dziecko może po niefortunnie przeprowadzonym zabiegu niechętnie otwiera buzię). Niechęć do ssania może wystąpić również z powodu bólu lub dyskomfortu, gdy dziecko ząbkuje. Przyczyną mogą być też pleśniawki, opryszczka, kolka, zapalenie gardła lub ucha.
- Pokarm wypływa zbyt szybko lub nie wypływa wcale, co wywołuje u dziecka zdenerwowanie.
- Dokarmiasz i dopajasz dziecko między karmieniami, w efekcie czego niemowlę nie jest po prostu głodne.
- Dziecko woli butelkę. Jeśli dokarmiasz je butelką ze smoczkiem, może się okazać, że przyzwyczaiło się do łatwiejszej techniki ssania i dlatego nie chce ssać piersi.
- Twój pokarm zmienił smak. Przyczyną mogą być nagłe zmiany w Twoim jadłospisie albo przyjmowanie niektórych leków.
- Dziecko jest alergikiem lub ma nietolerancję na któryś ze składników pokarmu.
- Zbliża się infekcja. Dziecko jest wtedy niespokojne, rozdrażnione – może mieć podwyższoną temperaturę i mniejszy apetyt.
- Katar. Zatkany nos uniemożliwia swobodne oddychanie podczas ssania piersi.
Przeczytaj również
Kiedy Twoje dziecko nie chce ssać piersi...
Przede wszystkim postaraj się zachować spokój. Na odmowę ssania piersi wpływają także Twoje emocje. Dziecko wyczuwa zdenerwowanie mamy. Dlatego przed karmieniem spróbuj się zrelaksować – możesz wziąć odprężającą kąpiel lub posłuchać ulubionej muzyki.
Jeśli niemowlę jest rozdrażnione, przytul je, uspokój, a także upewnij się, że nic mu nie dolega – nie ma podwyższonej temperatury, zapchanego noska, pleśniawek w buzi czy obrzęku dziąseł.
Jeśli Twoje niemowlę nie chce ssać piersi, pamiętaj, by unikać sytuacji, w których karmienie staje się „walką”.
Karm w intymnym, komfortowym miejscu. Podaj pierś, gdy widzisz pierwsze oznaki głodu – nie czekaj, aż da o nim znać płaczem. Dzięki temu będzie mogło spokojnie oswoić się z piersią i przyjąć dogodną pozycję. Zanim rozpoczniesz karmienie piersią, możesz wycisnąć dziecku do buzi kilka kropel pokarmu, aby zachęcić je do jedzenia.
Przystawiaj dziecko na 10-15 minut, a jeśli nie uda się go nakarmić, podawaj odciągnięty pokarm.
Jeśli dziecko konsekwentnie odmawia ssania piersi
Przez dwa lub nawet trzy tygodnie proponuj mu pierś kilka razy w ciągu dnia i regularnie karm dziecko odciągniętym pokarmem za pomocą łyżeczki, kubeczka lub pipetki tak, aby nie przyzwyczaiło się do smoczka i jedzenia z butelki – czyli łatwiejszego dla niego sposobu zaspokajania głodu. Regularne odciąganie mleka w sytuacji, gdy dziecko nie opróżnia piersi, pomaga zapobiegać tworzeniu się bolesnych zastojów pokarmowych i podtrzymywać laktację.
Regularnie waż dziecko – by sprawdzać, czy prawidłowo przybiera na wadze.
Co może niepokoić?
Przede wszystkim postaraj się rozpoznać przyczyny odmowy ssania piersi. Gdy sytuacja się powtarza, może sygnalizować poważniejszy problem z laktacją lub nawet z kondycją czy zdrowiem dziecka. Dlatego wszelkie wątpliwości i problemy skonsultuj z doradcą laktacyjnym, położną lub lekarzem.