Planujesz powrót do pracy i nadal chcesz karmić piersią? Masz obawy, czy uda Ci się podtrzymać laktację i bliski kontakt z dzieckiem? Karmienie piersią z nowymi obowiązkami możesz z powodzeniem pogodzić dzięki dobrej organizacji i wsparciu najbliższych.
Co znajdziesz w tym artykule:
Powrót mamy do pracy to duża zmiana, z którą wiąże się nowy rytm karmienia piersią. Jako pracująca mama przez większość dnia będziesz zajmować się teraz obowiązkami zawodowymi, podczas gdy Twoim dzieckiem zaopiekuje się ktoś inny. Mimo tych zmian, możesz z powodzeniem pracować, a jednocześnie kontynuować karmienie piersią. Jak to zrobić? Przede wszystkim dobrze się przygotuj.
Jak przygotować się do powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim?
Zacznij od rozmowy z najbliższymi – tatą dziecka, babcią, dziadkiem lub opiekunką. Uprzedź, że zamierzasz kontynuować karmienie piersią i ich wsparcie jest tu niezbędne. Dzięki dobrej współpracy i jasno ustalonym zasadom, wszystkim Wam będzie łatwiej odnaleźć się w nowej sytuacji.
- Zastanów się, w jaki sposób możesz zaangażować najbliższych w pomoc. Być może Twój partner będzie mógł przejąć część obowiązków – proste czynności, jak pranie, prasowanie, sprzątanie, mogą okazać się zbyt pracochłonne, kiedy większą część dnia będziesz spędzać poza domem.
- Przyzwyczaj dziecko do nieobecności mamy. Warto na minimum kilka tygodni przed powrotem do pracy zostawiać dziecko pod czyjąś opieką. Czas swojej nieobecności stopniowo wydłużaj. Nigdy nie wychodź potajemnie z domu, a gdy wrócisz zawsze witaj się radośnie z dzieckiem. Wtedy będzie wiedziało, że zawsze wrócisz do niego i będziecie dalej budować swoją niezwykłą więź.
- Zaplanuj dla swojego dziecka nową dietę i rytm karmień. Wprowadzaj ją sukcesywnie, minimum na trzy tygodnie przed planowanym powrotem do pracy. Zaplanuj tygodniowe menu malucha, pory posiłków oraz ich skład. Ćwicz z nim codziennie nowy rytuał, aby czuło się bezpiecznie, podczas Twojej nieobecności.
- Przed wyjściem do pracy możesz ściągnąć mleko, by partner, dziadkowie lub opiekunka mogli je podać dziecku kiedy Ciebie nie ma w pobliżu. Po powrocie z pracy możesz karmić maluszka na życzenie lub spróbować ustalić dogodne dla Ciebie pory karmienia.
- Czasami proste rozwiązania wystarczą, by zaoszczędzić sporo czasu. Pomocne może okazać się zatrudnienie pomocy domowej, robienie zakupów przez Internet czy wspólne dojazdy do pracy razem z partnerem. Rozwiązania, które pozwolą Wam spędzić więcej czasu razem, będą teraz cenne.
- Ważne jest abyś zdawała sobie sprawę, że liczy się jakość kontaktu z dzieckiem. Karmienie piersią stymuluje bliskość, jednak, angażując się w czas spędzony z dzieckiem możesz rozwijać Waszą więź na różnorodne sposoby
- Wraz z upływem czasu coraz łatwiej Wam będzie wszystko pogodzić. Dieta dziecka rozszerza się, a wraz z tym mleko powoli przestaje być dla niego głównym pokarmem. Podawanie nowych posiłków, poza mlekiem odciągniętym z piersi lub modyfikowanym, daje okazję pozostałym członkom rodziny (na przykład tacie i opiekunom) do nawiązania bliższego kontaktu z dzieckiem.
- Nie przynoś pracy do domu. Staraj się skupić na realizacji priorytetowych zadań.
Zachowanie równowagi miedzy pracą a życiem osobistym (tzw. work&life balance) jest cenne również dla karmienia piersią. Dzięki niej Twój organizm szybko zaakceptuje zmiany – z korzyścią dla Twojego rozwoju zawodowego i podtrzymania laktacji.
Przeczytaj również
Jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy?
Na około miesiąc przed powrotem do pracy przeanalizuj Wasz plan dnia i rytm karmień pod kątem nadchodzących zmian. Określ, które momenty w ciągu dnia będą najlepsze na karmienie piersią. Ważne, aby czas zarezerwowany na karmienie był chwilą tylko dla Was – momentem, kiedy możesz skupić się wyłącznie na dziecku.
Jeśli Twoje dziecko skończyło 17. tydzień życia, możesz zacząć wprowadzać pierwsze pokarmy uzupełniające. Zaplanuj dla swojego dziecka nową dietę – wprowadzaj ją sukcesywnie, minimum na trzy tygodnie przed planowanym powrotem do pracy. Opracuj tygodniowe menu niemowlęcia, ustal pory posiłków oraz ich skład. Nowy rytuał ćwicz z dzieckiem codziennie, aby podczas Twojej nieobecności czuło się bezpiecznie.
Podawanie nowych posiłków da okazję pozostałym członkom rodziny (na przykład tacie i opiekunom) do nawiązania bliższego kontaktu z dzieckiem i przygotowania się do Twojego pobytu w pracy.
Twoje dziecko potrzebuje nieco czasu, by zaakceptować nową sytuację nie tylko ze względu na nowy sposób żywienia, ale też z powodu rozłąki z mamą. Przyzwyczajaj niemowlę stopniowo do innego opiekuna (opiekunki). Warto na minimum kilka tygodni przed powrotem do pracy zostawiać malca pod czyjąś opieką. Czas swojej nieobecności stopniowo wydłużaj.
Nigdy nie wychodź potajemnie z domu, a gdy wrócisz zawsze witaj się radośnie z dzieckiem. Dzięki temu będzie wiedziało, że zawsze do niego wrócisz.
Pamiętaj również, że nadal możesz podtrzymywać bliskość z dzieckiem, karmiąc je, gdy jesteś w domu. Aby budować mocną więź z dzieckiem, dbaj o jakość spędzanego z nim czasu – angażując się w zabawę czy pielęgnując je.
Karmienie piersią a odciąganie pokarmu
Jeśli chcesz jak najdłużej potrzymać laktację, warto opanować sztukę odciągania pokarmu. Będziesz tym samym pobudzać swoje piersi do laktacji, a jednocześnie magazynować pokarm na czas Twojej nieobecności z dzieckiem.
Laktacja to naturalny, ale dość skomplikowany proces, którego wspólnie uczyliście się w pierwszych dniach życia dziecka. Teraz, kiedy wracasz do pracy, minie trochę czasu zanim zaczniecie funkcjonować w nowym rytmie. Jeśli karmiłaś na żądanie, spodziewaj się, że piersi będą regularnie napełniać się mlekiem. Mogą nawet pojawić się znane Ci z początków karmienia samoistne wypływy mleka, poczucie ociężałości piersi lub dyskomfort. Pomocne w tym czasie może okazać się korzystanie z wkładek laktacyjnych, które w awaryjnych sytuacjach wchłoną wilgoć.
Przeczytaj również
Opanuj technikę odciągania pokarmu ręcznie lub przy użyciu laktatora (ręcznego i/lub elektrycznego). Będą Ci także potrzebne pojemniki na mleko. Jeśli jeszcze ich nie masz, koniecznie wybierz się na zakupy. Przygotuj również etykiety, na których wpiszesz datę odciągnięcia mleka oraz znajdź odpowiednie miejsce do jego przechowywania. Pamiętaj, że w zależności od miejsca i sposobu w jaki będziesz przechowywać mleko kobiece może być przydatne do spożycia w różnym terminie. W lodówce możesz przechowywać odciągnięte mleko do 48. godzin, w zamrażalniku wewnątrz lodówki (-10 st. Celsjusza) do 14 dni, w chłodziarko-zamrażarce (-14 st. Celsjusza) do 3. miesięcy. Odciągnięte mleko może być podawane dziecku, kiedy jesteś w pracy. Przy odrobinie dobrej organizacji, możesz odciągać pokarm w pracy, na przykład podczas przerwy na lunch. Potrzebne będzie Ci zaciszne miejsce, w którym bez skrępowania i w higienicznych warunkach odciągniesz pokarm. Ważne, abyś miała zawsze odpowiednie warunki do przechowania go – wtedy będziesz mogła wykorzystać mleko z piersi później.
Kiedy wracasz do pracy, staraj się działać zgodnie z założonym planem – dzięki temu z każdym tygodniem będzie coraz łatwiej pogodzić Ci nowe obowiązki z opieką nad dzieckiem. Mimo że będziesz teraz spędzać ze swoim dzieckiem mniej czasu, karmienie piersią nadal może być dla Was obojga okazją do rozwijania więzi, której tak bardzo potrzebujecie.