Jeśli zaniedbasz swoje plecy, ryzykujesz ich uraz i fundujesz sobie kłopot na całe życie. Ponieważ opieka nad dzieckiem polega głównie na schylaniu się i podnoszeniu niemowlęcia, przy braku ostrożności bardzo łatwo o uraz.
Co znajdziesz w tym artykule:
- Bóle kręgosłupa w ciąży są często spowodowane intensywnym wydzielaniem hormonu relaksyny. Ten hormon odpowiada za przygotowanie kości, więzadeł stawów i miednicy do narodzin. Podczas ciąży kręgosłup jest bardziej obciążony, gdyż wraz z rozwojem macicy rośnie Twój brzuszek.
- Niektóre przyszłe mamy są bardziej podatne na problemy z kręgosłupem. W grupie ryzyka znajdują się kobiety wysokie, otyłe oraz te, które są mało aktywne fizycznie. W miesiącach bezpośrednio po porodzie Twój kręgosłup jest szczególnie wrażliwy.
- Kręgosłup przypomina o sobie w czasie gwałtownych ruchów, podczas wchodzenia po schodach, w czasie ćwiczeń, noszenia wysokich obcasów, i gdy zbyt długo jesteśmy w jednej pozycji.
- Jeśli bóle pleców nasilają się, warto odwiedzić lekarza. Być może konieczne okaże się przeprowadzenie profilaktycznych badań.
Pamiętaj
- Zacznij się ruszać. Świetną formą ćwiczeń dla kobiet w ciąży jest joga. Dzięki technikom relaksacyjnym nauczysz się prawidłowo oddychać i rozładowywać napięcie. Ćwiczenia możesz wykonywać samodzielnie w domu. Możesz też zapisać się na zajęcia fitness dla kobiet w ciąży. Ćwiczenia na kręgosłup będą najlepszą metodą na łagodzenie dolegliwości związanych z bólem pleców. Staraj się spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Dzięki temu zrelaksujesz się i dotlenisz organizm.
- Nie obciążaj pleców. Gdy zmieniasz dziecku pieluszkę lub kąpiesz je, nie zginaj ani nie pochylaj pleców. Znajdź bezpieczne miejsce do przewijania lub kąpieli odpowiednie do Twojego wzrostu lub uklęknij na podłodze, zachowując cały czas proste plecy. Przy podnoszeniu dziecka zawsze uginaj kolana. Postaraj się, by łóżeczko dziecięce nie było zbyt niskie.
- Pamiętaj o właściwej pozycji podczas karmienia. Zawsze, gdy karmisz piersią lub butelką, podłóż sobie pod plecy małą poduszkę. Połóż taką samą poduszkę na kolanach. Oprzyj się wygodnie w fotelu, a pod stopy podstaw niski stołek. Jeśli karmisz piersią, możesz złagodzić bóle pleców karmiąc w pozycji leżącej na boku. Podczas karmienia nie zapominaj o wykonywaniu ćwiczeń na wzmocnienie mięśni dna miednicy.
Przeczytaj również
Sporty bezpieczne dla kobiet w ciąży
- Pływanie i aquaerobik skutecznie relaksują i rozluźniają mięsnie. Aby uniknąć zakażenia dróg rodnych, zawsze zakładaj tampon. Pamiętaj, by po każdym wyjściu z basenu użyć maści przeciwgrzybicznej.
- Stretching i pilates. Ćwiczenia rozciągające wzmocnią i uelastycznią mięsnie i przygotują Cię do porodu.
- Fitness dla kobiet w ciąży. Podczas takich ćwiczeń najczęściej wykorzystuje się piłkę. Jest ona świetnym przyrządem dla kobiet w ciąży, gdyż odciąża kręgosłup lędźwiowy. Fitness pozwala na wzmocnienie górnych i dolnych części ciała.
- Siłownia. Podczas ciąży nie musisz rezygnować z ćwiczeń na siłowni, ale dostosuj ze swoim trenerem ich intensywność. Aby wzmocnić kręgosłup zacznij od ćwiczeń na maszynie eliptycznej.
- Zabronione w całym okresie ciąży sporty to: tenis, wspinaczka górska, nurkowanie, jazda konna i narciarstwo.
Każda ciąża jest inna i przed aktywnością fizyczną, najlepiej będzie jeśli zapytasz się swojego lekarza, czy dany sport jest bezpieczny dla Ciebie i Twojego dziecka.