Rozstępy najczęściej dają o sobie znać ok. 5. miesiąca ciąży poprzez swędzącą skórę – to ostatni moment aby rozpocząć z nimi walkę.
Co znajdziesz w tym artykule:
- Najlepiej już od początku ciąży zapobiegać rozstępom i to zanim się jeszcze pojawią, ponieważ później ich usunięcie jest w zasadzie niemożliwe.
- Szacuje się, że problem rozstępów może dotyczyć 90% kobiet w ciąży.
- Na ich pojawienie się ma wpływ wiele czynników : szybki przyrost masy ciała i rozciąganie się skóry hormony, niewłaściwa dieta, uwarunkowania genetyczne.
- Twoim największym sprzymierzeńcem w zapobieganiu powstawania rozstępów jest masaż - możesz do niego użyć oliwki dla dzieci lub oliwy z oliwek. Również masaż pod prysznicem powstrzymuje powstawanie rozstępów. Pamiętaj jednak, aby w 9. miesiącu ciąży zaniechać masowanie brzucha, ponieważ może to doprowadzić do przedwczesnego porodu.
- Poza masażem warto zainwestować i regularnie stosować specjalistyczne kremy dla kobiet w ciąży przeciwko powstawaniu rozstępów. Takie kremy zawierają składniki, które pobudzają produkcję kolagenu i elastyny.
Ekspert radzi
- Hormony. W ciąży jesteś bardziej narażona na rozstępy, ponieważ zmienia się Twoja gospodarka hormonalna – masz więcej kortyzolu we krwi, co upośledza komórki odpowiedzialne za syntezę kolagenu i elastyny. Włókna kolagenu są bardzo odporne na rozciąganie, ale zwiększona ilość wspomnianego hormonu, sprawia, że w skórze tworzą się słabsze włókna, które podczas naciągania skóry w czasie ciąży są zrywane i tak powstają rozstępy.
- Zapobiegaj. Najlepiej zapobiegać rozstępom jeszcze zanim zajdziesz w ciążę. Uprawiaj sporty i dbaj o swoja skórę. Stosowanie kremów nawilżających i masaż pomoże ci utrzymać elastyczność skóry. Pamiętaj jednak, że nawet najbardziej wygimnastykowana kobieta jest narażona na rozstępy w ciąży, więc już na etapie planowania ciąży warto zacząć im przeciwdziałać.
- Kontroluj wagę. Wzrostu wagi w czasie ciąży nie da się uniknąć, ale można go kontrolować – pamiętaj jednak, że w ciąży nie można się odchudzać. Aby przytyć w ciąży tylko tyle ile trzeba (czyli ok.11,5 -16 kg przy założeniu, ze Twoje BMI przed ciążą było w normie) postaw na racjonalną dietę i aktywności – basen, spacery, regularne ćwiczenia. Wtedy jest duża szansa na to, że skóra wytrzyma i uda Ci się uniknąć rozstępów.
Przeczytaj również
Co jeść, aby uniknąć rozstępów?
Aby zmniejszyć występowanie rozstępów, Twoja dieta musi być urozmaicona i zbilansowana. Bardzo ważne jest również prawidłowe przybieranie na masie ciała. Wraz z lekarzem, zwróć uwagę, żeby tempo przybierania na wadzie było prawidłowe a Twoja dieta nie była zbyt bardzo kaloryczna .
Pamiętaj, że właściwa dieta w czasie ciąży nie tylko pozwoli Ci zapobiec przykrym zmianom na skórze, ale jest też kluczem do Twojego dobrego samopoczucia i zdrowia Twojego dziecka.
Czy jest za późno?
Jeśli zauważysz w czasie ciąży czerwone linie na brzuchu, piersiach, udach, pośladkach, to znaczy, że włókna już się pozrywały i na ich całkowite pozbycie się jest niestety za późno. Po urodzeniu dziecka (i po zakończeniu karmienia piersią) możesz pójść do gabinetu dermatologicznego, gdzie przy użyciu np. lasera można rozstępy spłycić i rozjaśnić – trzeba to jednak powtarzać, aby osiągnąć minimalny efekt. W zaciszu domowym ciągle używaj kremów w miejscach, gdzie mogą pojawić się rozstępy, dbaj o dietę i bądź aktywna.