Właściwe postępowanie z lękami trapiącymi dzieci musi opierać się na zrozumieniu faktu, że lęk nie jest czymś złym i godnym potępienia.
Co znajdziesz w tym artykule:
- Każdemu dziecku mogą się przydarzyć sytuacje, które stają się powodem lęków. Do takich przypadków z pewnością należy wizyta u lekarza, dentysty lub pobyt w szpitalu.
- Nie istnieje żadna określona procedura postępowania z przerażonym dzieckiem, dająca stuprocentową pewność uspokojenia malucha. Musimy próbować różnych sposobów i wykazać się kreatywnością.
- Czasami dobre efekty daje poinformowanie dziecka z wyprzedzeniem i wyjaśnienie konieczności leczenia. Możesz odwiedzić lekarza lub szpital, aby oswoić dziecko i zapoznać z tym co się może wydarzyć. Nie wykonuj wtedy żadnych zabiegów ani badań, jedynie zwiedzaj nowe otoczenie z maluchem i obserwuj jego reakcje.
- Dobry skutek w przypadku niektórych dzieci daje nagroda. Pozwólmy dziecku zadecydować i wybrać nagrodę. Może to być wizyta u ukochanej babci lub wymarzona ciężarówka - czyli coś, co kojarzy się dziecku z pozytywnymi emocjami i przyjemnością.
Pamiętaj
- Pokaż, jak krótko to potrwa. Małe dzieci nie mają poczucia czasu. W związku z tym możemy unaocznić dziecku jego upływ. Prostym sposobem jest narysowanie kółek na dużej kartce papieru i pod koniec dnia skreślenie jednego z nich. Z dnia na dzień kółek będzie mniej. Przy użyciu tej samej metody możemy „odejmować” zabiegi, zastrzyki lub chore ząbki.
- Nie spiesz się niepotrzebnie z wizytą. Jeżeli nasze dziecko, nawet mimo przygotowania obiecanej nagrody, wciąż panicznie się boi, spróbujmy odłożyć zabieg lub wizytę na jakiś czas. Często zdarza się, że po upływie kilku dni paniczny lęk znika lub jest mniej nasilony. Z wielu lęków maluchy po prostu wyrastają.
- Graj w otwarte karty. Pamiętajmy o tym, że dziecku trzeba mówić prawdę w tej sytuacji. Nie obiecuj, że nie będzie bolało, bo przecież nawet mały zastrzyk może boleć. Nie mów, że idziecie do sklepu, gdy w rzeczywistości planujesz podróż do szpitala. Dziecko straci wtedy zaufanie do Ciebie jako rodzica i nie uwierzy Ci następnym razem.
- Okazuj spokój. Niepokój na twarzy rodziców potęguje obawy dziecka. Nie fałszuj rzeczywistego obrazu, ale jednocześnie oszczędźmy dziecku zbędnych szczegółów – czy i jak będzie bolało. Skoncentruj się na przyjemniejszych aspektach szpitalnego życia i wizyt u specjalistów.
Przeczytaj również
Czy szpital może być przyjazny?
Obecnie w szpitalach dziecięcych najczęściej są miejsca dla rodziców. Możesz towarzyszyć dziecku nawet przez całą dobę. Wiele zabiegów wykonywanych jest w znieczuleniu, co oznacza dla dziecka mniej przykrych doświadczeń bólowych. Są też sale zabaw i specjaliści do organizowania dzieciom czasu. Oddziały dla najmłodszych pełne są kolorowych rysunków na ścianach, a doświadczony personel ma odpowiednie podejście do dzieci. Zwróć uwagę dziecka na wszystkie te aspekty. Pokaż, że szpital istnieje po to, aby mu pomóc. A przede wszystkim – stale dawaj poczucie bezpieczeństwa poprzez Twoją obecność, ciepłe słowa i przytulanie.
Mały buntownik
Może się zdarzyć, że Twoje dziecko nie będzie reagować na placówki medyczne w standardowy sposób i żaden trik ani pomysłowość nie zadziałają. Maluch będzie sprzeciwiał się wizytom u lekarza, dentysty i przeprowadzeniu jakichkolwiek badań i zabiegów. Nie zmuszaj wtedy dziecka wbrew jego woli, nie używaj siły, postaw na spokój i daj dziecku czas. Oto kilka podstawowych zasad postępowania, kiedy dziecko odczuwa strach:
- spróbuj zrozumieć jego obawy,
- pozwól na unikanie sytuacji budzącej lęk,
- nie wyśmiewaj jego lęków,
- nie zawstydzaj,
- nie przełamuj lęku przez zmuszanie dziecka do zmierzenia się z sytuacją wywołującą lęk,
- nie przezwyciężaj dziecięcego lęku przy pomocy siły.