Dieta alergika po 1 roku życia

2 min
Dziecko z wysypka siedzi na krzesle do jedzenia

Okres po 1. urodzinach to czas szybkiego rozwoju młodego, wrażliwego organizmu. Właśnie dlatego dieta Juniora wciąż powinna być różna od tej stosowanej przez starszych członków rodziny.

Dziecko z wysypka siedzi na krzesle do jedzenia
Dziecko z wysypka siedzi na krzesle do jedzenia

Dowiedz się, jak żywić małego alergika, aby wspierać jego prawidłowy rozwój.

POBIERZ PORADNIK I POZNAJ PRZEPISY DLA MAŁEGO ALERGIKA

Dieta dziecka po 1. roku życia jest już bardzo urozmaicona – teraz Junior poznaje kolejne konsystencje i połączenia smaków. W dalszym ciągu podstawową metodą postępowania w alergii pokarmowej jest dieta eliminacyjna. Układanie zbilansowanego jadłospisu przy ograniczonej liczbie produktów, które nie wywołują u Juniora reakcji alergicznej, może być wyzwaniem.

Małe dziecko, duże potrzeby

Dieta stosowana przez rodziców czy rodzeństwo nie zawsze jest w stanie realizować zapotrzebowanie Juniora na składniki odżywcze, witaminy czy składniki mineralne. Co więcej, może również zawierać produkty wywołujące u małego alergika niepożądaną reakcję organizmu. Pokarmy zawierające alergen – np. białka mleka krowiego czy gluten – (w zależności od diagnozy) powinny zostać usunięte z codziennego jadłospisu dziecka. Ważne, aby dokładnie sprawdzać skład podawanych Juniorowi produktów – pozwoli to na uniknięcie podania mu ukrytych alergenów (np. w zupie może być dodatek śmietany, która zawiera białka mleka krowiego).

Pamiętaj! Ważne, aby po rozpoznaniu u dziecka alergii pokarmowej wykonywać u niego pod kontrolą lekarza próbę prowokacyjną z alergizującym pokarmem w celu rozpoznania wystąpienia tolerancji pokarmowej.

Dieta szyta na miarę

W urozmaiconej diecie po 1. roku życia wciąż bardzo ważne jest mleko i produkty mleczne. Czym je zastąpić, jeśli u dziecka została stwierdzona alergia pokarmowa na białka mleka krowiego? Z myślą o małych alergikach którzy nie są karmieni piersią, eksperci opracowali mieszanki mlekozastępcze (hydrolizaty o znacznym stopniu hydrolizy), w których białko zostało rozbite na mniejsze cząsteczki, dzięki czemu została zmniejszona jego alergenność. Takie produkty posiadają ponadto składniki ważne dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu, m.in. witaminy A, C i D dla układu odpornościowego.

Większość dzieci „wyrasta” z alergii w pierwszych latach życia. Jeśli dziecko nie karmione piersią „wyrośnie” z alergii, warto pamiętać, że mleko modyfikowane będzie ważnym składnikiem jego diety po 1. urodzinach. Wtedy hydrolizat białka o wysokim stopniu hydrolizy warto po konsultacji z lekarzem zastąpić mlekiem modyfikowanym przeznaczonym specjalnie dla dzieci po 1. roku życia. Taki produkt pomaga realizować zapotrzebowanie na składniki ważne w diecie Juniora.

Oceń ten artykuł: