Pojawienie się kolejnego dziecka w Waszej rodzinie daje wiele radości i wzruszeń. Oznacza też jednak nowe wyzwania, z którymi będzie musiała się zmierzyć przede wszystkim mama. Przyjście na świat drugiego potomka może okazać się jeszcze większą rewolucją niż narodziny pierwszego. Czasami może się nawet wydawać, że choć liczba dzieci się jedynie zdwoiła, to zadań przybyło kilka razy więcej. Jak się przygotować do roli podwójnej mamy? Dowiedz się, co zrobić, aby sprostać temu niełatwemu zadaniu!
Co znajdziesz w tym artykule:
Czy to już czas?
Po narodzinach pierwszego maluszka czasem marzenie o gromadce dzieci nagle gaśnie, a mama coraz częściej zastanawia się, czy nie będzie on jedynakiem. Rodzice dopiero wrócili przecież do spokojniejszego rytmu życia i marzą o tym, aby nie przeżywać od nowa nocnych pobudek i płaczów. Zamiast odkładać decyzję w czasie, warto rozważyć kilka istotnych kwestii. Niewielka różnica wieku między dziećmi może okazać się dużym ułatwieniem. Wszystkie problemy i sposoby na radzenie sobie z nimi są jeszcze w pamięci i nie trzeba sobie przypominać, jak umyć niemowlę lub w jaki sposób prawidłowo przystawić je do piersi. Czynności wykonuje się odruchowo i dużo sprawniej niż przy pierwszym dziecku. W dodatku mama może poczuć się ekspertem w tym, co robi. Jeśli pierwsze dziecko „dało mocno w kość”, nie oznacza to, że kolejne będzie miało taki sam temperament. Nerwowe maluszki często mają dużo spokojniejsze młodsze rodzeństwo, w dodatku mniej płaczą dzięki nabytej przez rodziców wiedzy, jak z nimi postępować. Przy pierwszym dziecku może brakować wprawy i doświadczenia, dlatego mamy częściej się denerwują. Gdy urodzi się kolejne maleństwo, każdy ruch będzie pewniejszy, a gdy mama jest spokojna – dziecko mniej płacze. Warto wiedzieć, że jeśli mama jest w dobrej formie i dba o siebie, to druga ciąża może się okazać łatwiejsza.
Mamą być…
Po narodzinach upragnionego i wyczekiwanego dziecka życie kobiety staje na głowie i ani myśli wrócić do dawnej rutyny. Bez obaw! Z czasem wszystko zaczyna się stabilizować. Kiedy na świat przychodzi drugi potomek, mimo że mama już wie, jak to jest zajmować się dzieckiem, pojawia się gonitwa myśli i niemal tyle samo pytań, co po pierwszym porodzie – tym razem jednak nieco innych. Jak podzielić uczucia i czas na dwoje dzieci? Czy można być cierpliwą, sprawiedliwą mamą i mieć czas na dopełnienie wszystkich obowiązków? Pogodzenie całości z początku może wydawać się trudne, jednak wygodny podział zadań, ustalenie taktyki działania i wsparcie najbliższych sprawią, że wszystko stanie się możliwe. Członków rodziny będzie teraz więcej, przybędzie też nowych zadań do wykonania. Ważne, by nie wpaść w pułapkę idealnego rodzica, który ze wszystkim radzi sobie sam i nie bać się prosić o pomoc – rodzina i przyjaciele są właśnie po to, by być wsparciem. Bardzo prawdopodobne, że kiedy jedną z pociech będzie trzeba przebrać, druga zacznie psocić albo będzie głodna. Mimo rosnącej liczby zadań, z dnia na dzień rodzice nauczą się tak organizować dzień i dzielić obowiązki, by wszystko dopiąć na ostatni guzik.
Małe dzieci rzeczywiście mogą ograniczać swobodę rodziców, ponieważ trzeba się liczyć z ich potrzebami. Jednak przy dobrej organizacji można czasami wygospodarować sobie wolny wieczór. Najlepsza mama to taka, która będzie pełna energii, radości i będzie się czuła dobrze sama ze sobą. Nawet sprawianie sobie drobnych przyjemności ułatwi mierzenie się z codziennym natłokiem obowiązków. Ulubiona muzyka, wyjście z koleżankami bez męża i dzieci pomogą odpocząć i naładować akumulatory. Nic się nie stanie, jak tata, dziadkowie czy niania od czasu do czasu zaopiekują się maluchami. Dzięki takim chwilom docenia się przyjemności, do których należy również czas spędzany z dzieckiem. Gdy w maluchu można rozbudzić ciekawość świata i zarażać go własnymi pasjami, poczucie poświęcenia znika.
Podwójna miłość
Pojawienie się drugiego dziecka zmienia dotychczasowy układ w rodzinie. Jedynak traci swoją pozycję, ale zyskuje siostrę lub brata. Więź, która połączy rodzeństwo, okaże się niepowtarzalnym związkiem na całe życie. W chwili pojawienia się kolejnego potomka rodzice dzielą miłość rodzicielską na pół, a jeśli sprawiedliwie poświęcą czas i uczucia obojgu maluszkom – nie będzie miejsca na zazdrość. Bycie podwójną mamą to na pewno dwa razy więcej zmartwień czy wzruszeń, ale też radosnych chwil, pocałunków i miłości. Wspólnie dorastające i wspierające się wzajemnie dzieci to dla rodziców bezcenny widok.