Karty i książeczki kontrastowe to obowiązkowy element niemowlęcej wyprawki. Tego typu zabawki mają walor edukacyjny, wspomagając rozwój wzroku dziecka, pozwalają skupić uwagę na oglądanym obrazie. Czy książeczki kontrastowe są odpowiednie dla noworodków? Jak prawidłowo używać kart kontrastowych dla niemowląt? Kiedy postawić na karty, a kiedy na książeczki kontrastowe? Do jakiego wieku stosować tego typu zabawki? Podpowiadamy!
Co znajdziesz w tym artykule:
- 1.Jak widzi noworodek, jak widzi niemowlę? Rozwój wzroku
- 2.Jak wspomagać rozwój wzroku niemowlaka?
- 3.Karty kontrastowe, książeczki kontrastowe, jak działają?
- 4.Od kiedy można używać kart kontrastowych dla niemowląt?
- 5.Jak używać kart kontrastowych, jak stosować czarno-białe książeczki?
- 6.Do kiedy warto stosować karty kontrastowe dla niemowląt?
Jak widzi noworodek, jak widzi niemowlę? Rozwój wzroku
Noworodek widzi od urodzenia, ale jego wzrok nie jest dobrze rozwinięty. Zauważa jedynie rozmazane kontury przedmiotów i osób, wszystko jawi mu się początkowo w biało-czarnych barwach (lub ewentualnie szarych). Noworodek najlepiej widzi to, co znajduje się 20-30 cm od jego oczu, natomiast to, co dalej, jest rozmyte. Krótkowzroczność i nieostre widzenie chronią noworodka przed przebodźcowaniem, nadmiarem wrażeń i pozwala na powolne, bezpieczne poznawanie otoczenia, nowych przedmiotów i twarzy.
Karty kontrastowe dla niemowląt!
Zarejestruj się i otrzymaj karty kontrastowe dla niemowląt!
Dołącz do BebiProgramWarto podkreślić, że noworodek odróżnia światło od ciemności, dlatego trzeba uważać, aby światła w domu i miejscach, gdzie przebywa maluch, nie raziły go w oczy. Unikać należy też mocno świecących zabawek, rażących projektorów i oczywiście nie pozwalać na wpatrywanie się malucha w ekrany: telewizora, laptopa czy telefonu.
Najmłodsze, 1-2-miesięczne niemowlęta widzą jedynie wyraziste barwy (np. czerń, czerwień, zieleń) i kontrastowe wzory (np. czarno-białe pasy czy szachownicę). Zaczynają wodzić oczami za interesującymi je przedmiotami i osobami.
Niemowlęta w 4. miesiącu życia zaczynają rozróżniać niektóre kolory i je zapamiętywać. Nabywają też zdolność obuocznego widzenia, które zapewnia postrzeganie głębi i widzenie w trzech wymiarach.
W 6-8 miesiącu dziecko potrafi rozróżniać już więcej barw, polepsza się ostrość widzenia – w tym okresie życia dorównuje już ona praktycznie dorosłemu.
Roczne dziecko rozróżnia już prawie pełną paletę kolorów, dostrzega szczegóły i zazwyczaj potrafi pokazywać palcem na konkretną rzecz.
Jak wspomagać rozwój wzroku niemowlaka?
Niemowlę widzi nawet 30 razy słabiej niż osoba dorosła. Jego wzrok warto więc stymulować od samego początku, ale powoli i z umiarem. Najprostszym sposobem na wspomaganie wzroku maluszka jest częsty kontakt wzrokowy, mówienie do niego, robienie min i uśmiechanie się. Te proste czynności to nie tylko dobre ćwiczenia wzroku, ale również sposób na pogłębienie więzi między dzieckiem a rodzicami.
Kolejnym prostym, ale skutecznym sposobem na stymulację wzroku jest pokazywanie maluszkowi książek i kart kontrastowych. Noworodek nie rozróżnia kolorów, ale lubi patrzeć na proste kształty w kontrastowych barwach. W tym czasie idealnie sprawdzają się biało-czarne karty, które pozwalają dziecku skupić wzrok na jednym konkretnym obrazku.
Karty kontrastowe, książeczki kontrastowe, jak działają?
Karty i książeczki kontrastowe wspierają prawidłowy rozwój wzroku, a także uczą poznawać granice przedmiotów. Dodatkowo kształtują inteligencję wizualno-przestrzenną i dają okazję do wspólnej zabawy z najbliższymi.
Książeczki kontrastowe – zarówno tradycyjne, jak i te harmonijkowe oraz na kółeczkach rozbudzają ciekawość świata. Pozwalają również trenować zdolności manualne. Dziecko może podejmować próby chwycenia książki i samodzielnego odwracania stron.
Karty kontrastowe wiszące w łóżeczku lub na stojaku edukacyjnym będą skłaniać dziecko do wyciągania rączek.
Od kiedy można używać kart kontrastowych dla niemowląt?
Czarno-białe karty kontrastowe można pokazywać już noworodkom. Tuż po przyjściu na świat to właśnie wzrok jest najsłabiej rozwiniętym zmysłem i warto go wspomagać od samego początku - niemowlę przyswaja kształty i kolory stopniowo.
Karty i książeczki kontrastowe najczęściej posiadają informację, od jakiego wieku dziecko może z nich korzystać. Warto sugerować się tymi oznaczeniami, gdyż produkty tego typu różnią się między sobą np. liczbą zastosowanych barw oraz stopniem skomplikowania ilustracji.
Książeczki i karty kontrastowe to doskonały prezent na pierwsze odwiedziny u niemowlaka lub babyshower . Możesz kupić gotowy zestaw kart lub przygotować je samodzielnie. Ładne obrazki z pewnością zaciekawią maluszka i zachęcą go do zabawy. A ucieszy się on jeszcze bardziej, gdy opowiesz mu ze szczegółami, co znajduje się na konkretnych ilustracjach!
Jak używać kart kontrastowych, jak stosować czarno-białe książeczki?
Karty kontrastowe dla niemowląt można położyć w łóżeczku, w kokonie lub powiesić na karuzeli czy macie edukacyjnej. Można również pokazywać je dziecku: pojedynczo, trzymając ok. 30 cm od twarzy, powoli zbliżając i oddalając od oczu. Nie należy zmieniać zbyt szybko obrazków, tylko pozwolić na dłuższe skupienie wzroku malucha na danym kształcie. Zabawę najlepiej zaczynać od pokazywania dziecku najprostszych figur i stopniowo przechodzić do tych bardziej złożonych.
Książeczki kontrastowe można pokazywać maluszkowi kolejno strona po stronie. Niektóre występują w formie harmonijek i doskonale sprawdzą się jako motywator do leżenia na brzuszku. Książeczka kontrastowa postawiona na podłodze z pewnością zaciekawi malucha i zachęci go do uniesienia główki i obejrzenia ciekawych obrazków.
Zabawę z kartami i książkami kontrastowymi należy zaczynać wtedy, gdy dziecko jest nakarmione, wyspane i ma suchą pieluszkę. Zmęczony czy głodny maluch raczej nie będzie miał ochoty na dłuższe przyglądanie się nawet najbardziej interesującym ilustracjom.
Do kiedy warto stosować karty kontrastowe dla niemowląt?
Karty kontrastowe warto stosować aż do końca okresu niemowlęcego. Jeżeli po ukończeniu 12 miesięcy maluch nadal interesuje się obrazkami na kartach lub w książeczkach kontrastowych, nie ma przeciwwskazań, aby nadal się nimi bawił. Należy jednak pamiętać, aby proponować wówczas również inne zabawki edukacyjne, dostosowane do wieku dziecka, które będą jednocześnie dostarczać mu wiele radości, a także pozytywnie wpływać na jego rozwój intelektualny, poznawczy i motoryczny.