Jak rozwija się Twoje dziecko w 12. tygodniu życia?
Co znajdziesz w tym artykule:
- Niemowlę coraz lepiej orientuje się w otaczającej go przestrzeni. W odpowiedzi na bodźce kieruje w ich stronę wzrok i otwiera szeroko usta. Jeśli Twoje dziecko się przestraszy może układać usta w podkówkę. Smutna minka malucha może oznaczać, że za chwilę zacznie płakać. Nie martw się, jeśli Twoje dziecko często płacze i pamiętaj o tym, że może być ono szczególnie wrażliwe na dochodzące bodźce takie jak głośne dźwięki, odczucie nadmiernego ciepła, zimna, dotyk czy ostre światło.
- Twoje dziecko coraz rzadziej płacze? To wynik tego, że potrafi coraz lepiej radzić sobie ze swoimi emocjami. Jeśli chce zwrócić na siebie uwagę nie będzie płakało, a na przykład zacznie marudzić czy gaworzyć! Mniejsza częstotliwość płaczu dziecka to również wynik tego, że Ty coraz lepiej je znasz i reagujesz na jego potrzeby mimo, że jeszcze ich nie zasygnalizowało.
- Regenerujący sen. Choć minie jeszcze sporo czasu zanim Twoje dziecko prześpi całą noc, powinno już spać coraz dłużej. Niemowlę potrzebuje dużej ilości snu, ale wraz z upływem kolejnych tygodni życia będzie coraz bardziej aktywny.
Ekspert radzi
- Ćwiczenia główki. Dziecko coraz stabilniej trzyma główkę. Kiedy trzymasz je na rękach, podnosi ją i ogląda świat z nowej perspektywy. W pozycji leżącej maluch także ćwiczy dźwiganie główki. Leżąc na brzuszku stara się podnosić ją coraz wyżej, zaczyna się też wspierać na łokciach. To preludium do chodzenia na czworakach!
- Niemowlę ćwiczy trudną umiejętność przewracania się. Staraj się zapewnić mu bezpieczeństwo w każdej chwili. Nie zostawiaj dziecka w miejscach, z których mogłoby spaść (łóżko, przewijak), ale też nie ograniczaj jego swobody. Dziecko położone na podłodze może wykonywać ruchy jakby chciała przesuwać się do przodu (wyciąga ramiona i odpycha się nogami)
- Koordynacja ręka-oko. Na tym etapie rozwoju dziecko ćwiczy koordynację ręka-oko. Ręce są dla niego wyśmienitą zabawką, na którą może patrzeć bez końca. Niemowlę chętnie trzyma i potrząsa włożoną mu do rączki zabawką, np. grzechotką.
- Maleństwo rozszerza repertuar dźwięków. Dziecko rozpoznaje głosy domowników i może na nie odpowiednio reagować, bez trudu rozpoznaje osoby, z którymi ma najczęstszy kontakt. Ga, egu, grrhu, erre to teraz charakterystyczny język Twojego dziecka.
- Między 3. a 4. miesiącem życia dziecko powinno być zaszczepione dziecko kolejną dawką szczepionki DTP - przeciw tężcowi, krztuścowi i błonicy.
- Warto pamiętać, że w tym wieku dieta dziecka to nadal wyłącznie mleko.
Przeczytaj również
Spacery z ciekawym świata dzieckiem
Staraj się pokazywać dziecku jak najwięcej. Na spacerze wyjmuj je z wózeczka i daj mu szansę przyjrzenia się ludziom wokoło. Nie martw się, jeśli niemowlę coraz rzadziej chce leżeć w wózeczku, otoczenie stało się dla niego na tyle interesujące, że nie chce już spoglądać jedynie w niebo. Spacery mogą co prawda stać się dla Ciebie trudniejsze, ale postaraj się wtedy nie odchodzić daleko od domu. Jeśli się zmęczysz możesz usiąść na ławce nieopodal – dziecko będzie miało okazję z perspektywy Twoich ramion podziwiać świat. Możesz spróbować korzystać z chusty do noszenia albo nosidełka. Pamiętaj tylko, że nie wszystkie typy nosidełek są odpowiednie dla 3 miesięcznego dziecka.
Jak wspierać rozwój dziecka?
Jeśli dziecko gaworzy oznacza to, że zaprasza Cię do rozmowy. Poświęcaj mu dużo czasu i staraj się odpowiadać używając dźwięków wydawanych przez dziecko. Jeśli Twoje niemowlę jest typem wrażliwca postaraj się unikać sytuacji, które mogłyby je przestraszyć. Pamiętaj, żeby pozwolić dziecku poznawać świat. Uważaj, żeby nie zrobiło sobie krzywdy, ale jednocześnie pozwól mu na popełnianie błędów. Pierwsze ruchy niemowlęcia będą nieporadne, ale tylko próbując może się czegoś nauczyć.
12-tygodniowe niemowlę nadal uwielbia bliski fizyczny kontakt z mamą i tatą, dlatego nadal warto i trzeba dziecko przytulać, głaskać, masować.