Poród w wodzie polega na zanurzeniu się już w trakcie akcji porodowej lub podczas samego momentu urodzenia dziecka w wannie z ciepłą wodą sięgającą wysokości kolan.
Co znajdziesz w tym artykule:
- Woda jest środowiskiem bliskim człowiekowi. Od dawna i w wielu kulturach była nieodzownym elementem w przebiegu porodu. Również dziś wiele kobiet chętnie korzysta z możliwości zanurzenia się w ciepłej wodzie.
- W Polsce poród w wodzie jest możliwy tylko w niektórych szpitalach.
- Ten typ porodu pozwala mamie łatwiej odprężyć się i skupić na akcji porodowej. Siła wyporu sprawia, że odczuwalny ból jest mniejszy niż w przypadku tradycyjnego porodu.
- Poród w wodzie niesie też wiele korzyści dla dziecka. Przede wszystkim środowisko wody jest bliższe maluchowi i daje mu poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Dziecko przeżywa podczas porodu w wodzie mniejszy szok i nie odbiera tak intensywnie pierwszych bodźców zewnętrznych.
- Jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo noworodka podczas porodu w wodzie, porozmawiaj o Twoich wątpliwościach z położną. Odpowiednie wyposażenie techniczne szpitala zapewni bezpieczeństwo Tobie i dziecku.
Pamiętaj
- Poznaj korzyści płynące z porodu w wodzie. Taka forma porodu ma wiele zalet. Na ciało zanurzone w wodzie w mniejszym stopniu oddziałuje siła grawitacji, dzięki czemu odczuwany ból będzie łagodniejszy. W wodzie szybciej się zrelaksujesz i zdecydowanie łatwiej będzie Ci poruszać ciałem. Jeśli myślisz, że poród w wodzie to coś dla Ciebie, pamiętaj, aby odpowiednio wcześniej porozmawiać o tym z lekarzem, żeby przygotować się do tego dnia właściwie.
- Dowiedz się, jakie masz możliwości. Szpitale oferujące możliwość porodu w wodzie posiadają odpowiedni sprzęt, a niektóre organizują również specjalne zajęcia w szkole rodzenia, żeby przyszłe mamy mogły zapoznać się z tą formą porodu. Zanim zdecydujesz się na poród w wodzie, poznaj dokładnie ofertę Twojego szpitala.
- Zwróć uwagę na doświadczenie personelu. Nie wszystkie położne przeszły odpowiednie szkolenie albo mają doświadczenie w prowadzeniu porodów w wodzie. Sprawdź więc, czy w szpitalu, który wybrałaś, pracują osoby, które będą mogły opiekować się Tobą 24 godziny na dobę w czasie porodu. Jeśli nie, zastanów się nad zmianą szpitala lub dopasowaniu planów dotyczących typu porodu do możliwości technicznych Twojego szpitala.
Przeczytaj również
Przebieg porodu w wodzie
Akcja porodowa w wodzie odbywa się w specjalnej wannie. Szpitale, które oferują taką formę porodu, dysponują sprzętem o różnych wymiarach i kształtach. Wanny te wyposażone są w uchwyty i podpory pod nogi, aby zapewnić jak największy komfort mamie. Standardem jest, że podczas porodu temperatura wody powinna wynosić maksimum 37 stopni Celsjusza.
Podczas porodu w wodzie będziesz wchodziła do wanny kilkakrotnie. Po raz pierwszy ułożysz się w wodzie wtedy, gdy Twoje rozwarcie będzie miało około 5 cm. Najczęściej mama pozostaje w wodzie przez około 30 minut, a jej ciało zanurzone jest do wysokości ok. 55 cm. Po Twoim każdym wyjściu z wanny położna będzie zmianiała wodę na świeżą, a przed każdym kolejnym wejściem do wanny – zbada m.in. ciśnienie i temperaturę ciała.
Przemyśl swoją decyzję
Decyzja o wyborze typu porodu nie jest łatwa, dlatego skonsultuj tę sprawę z lekarzem specjalistą, położną, a także z Twoimi bliskimi. Nie obawiaj się zadawać pytań – personel szpitala, w którym zdecydowałaś się rodzić, jest po to, aby Ci pomóc. Pamiętaj, że porody w wodzie to nie nowość, a pewien standard. Placówki, które oferują taką formę porodu, dzięki swojemu doświadczeniu zapewniają bezpieczeństwo Tobie i dziecku.