Kompletując wyprawkę do szpitala oraz wyposażając dom w rzeczy przydatne po urodzeniu się dziecka, warto pamiętać nie tylko o produktach potrzebnych maluchowi, ale także tych dla świeżo upieczonej mamy. Podpaski poporodowe to przykład artykułu, który może znacznie zwiększyć poczucie komfortu w okresie połogu, gdy dochodzi do intensywnego wydzielania tzw. odchodów połogowych. Jak wybrać podpaski porodowe i ile ich kupić? Sprawdź!
Co znajdziesz w tym artykule:
- 1.Czym są podpaski poporodowe i dlaczego w połogu sprawdzają się lepiej niż klasyczne?
- 2.Jak stosować podpaski poporodowe?
- 3.Jak długo podkłady poporodowe są potrzebne?
- 4.Jak często zmieniać podpaski poporodowe?
- 5.Jakie podpaski poporodowe kupić i czym się kierować przy ich wyborze?
- 6.Ile kupić podpasek poporodowych i ile wziąć do szpitala?
Czym są podpaski poporodowe i dlaczego w połogu sprawdzają się lepiej niż klasyczne?
Podpaski poporodowe są specjalnym rodzajem wkładek stosowanych w okresie połogu, gdy w procesie gojenia (zarówno po porodzie siłami natury, jak i cesarskim cięciu) dochodzi do usuwania dużej ilości wydzieliny nazywanej odchodami połogowymi. Szukając tych artykułów w sklepach można spotkać się również z określeniem „podkłady poporodowe”. W praktyce nazwy stosowane są wymiennie, oba rodzaje artykułów higienicznych spełniają zbliżoną rolę.
Od klasycznych podpasek stosowanych w czasie miesiączki typowo różnią się one dużym rozmiarem i przy tym większą zdolnością do pochłaniania wydzieliny. Niektóre rodzaje posiadają właściwości mogące dodatkowo zwiększać komfort w pierwszych dniach po porodzie, czego przykładem są poporodowe podpaski chłodzące.
Podkłady poporodowe są polecane nie tylko kobietom po urodzeniu dziecka, ale również tym, które przebyły inwazyjne zabiegi ginekologiczne, prowadzące do pojawienia się większej ilości wydzieliny z pochwy.
Jak stosować podpaski poporodowe?
Podpaski poporodowe można stosować identycznie jak tradycyjne podpaski menstruacyjne, czyli mocując je do bielizny za pomocą przylepca. Nadają się do użycia z klasycznymi figami, przy czym najlepiej wybierać rodzaje o dość dużej szerokości materiału, na którym umieszcza się podpaskę. Podpaski tego typu można nosić także ze specjalnymi poporodowymi majtkami siateczkowatymi, które charakteryzują się znacznie większą przewiewnością.
W odróżnieniu od podpasek stosowanych w czasie miesiączki, podkłady poporodowe w początkowym okresie połogu często wykorzystuje się także do osłonięcia prześcieradła lub materaca. Sprawdzają się jako ochrona tych powierzchni w czasie, gdy kobieta nie nosi bielizny (choćby podczas wietrzenia krocza) lub potrzebuje dodatkowego zabezpieczenia przed zabrudzeniem materiału.
Jak długo podkłady poporodowe są potrzebne?
Intensywność i czas usuwania odchodów połogowych jest cechą indywidualną dla poszczególnych kobiet. Typowo największą ilość wydzieliny obserwuje się w czasie pierwszych 1-2 tygodni po urodzeniu dziecka i to w tym czasie (a w szczególności przez pierwsze 4 dni) podpaski poporodowe przydadzą się najbardziej.
Kiedy odchody połogowe staną się mniej intensywne, można takie podpaski zastąpić zwykłymi o dobrej chłonności. Proces usuwania wydzieliny po porodzie trwa nawet 4-6 tygodni.
Warto pamiętać, że w całym okresie połogu (czyli przez około 6 tygodni po urodzeniu dziecka) nie należy stosować tamponów ani kubeczków menstruacyjnych. Wykorzystywanie tych artykułów do użytku wewnętrznego w czasie gojenia ran może zwiększać ryzyko infekcji.
Jak często zmieniać podpaski poporodowe?
Zaleca się, żeby podpaski poporodowe umieszczane na bieliźnie zmieniać co około 2-3 godziny. Ze względu na zapobieganie infekcjom, nigdy nie powinny one być noszone w połogu bez wymiany przez czas dłuższy niż 4 godziny. Częsta wymiana podpasek poporodowych jest szczególnie ważna, jeśli w czasie porodu wykonano nacięcie krocza lub doszło do naderwania tkanek w tej okolicy.
Nieco dłużej można korzystać z podpasek nakładanych na materac lub pościel.
Jakie podpaski poporodowe kupić i czym się kierować przy ich wyborze?
Głównymi właściwościami, jakimi powinny się charakteryzować dobre podpaski poporodowe są:
- Miękkość – w okresie poporodowym możesz doświadczać znacznego bólu w okolicy krocza, dlatego ważne jest, żeby podpaska poporodowa nie podrażniała dodatkowo gojących się ran,
- Wykonanie z przewiewnych materiałów – ma to znaczenie w zapobieganiu infekcjom,
- Wysoka chłonność – ważna szczególnie w pierwszych dniach po porodzie, kiedy krwawienie może być znacznie bardziej nasilone niż w czasie menstruacji,
- Elastyczne dopasowanie do ciała i możliwość skutecznego przymocowania do bielizny – pozwala bez obaw zmieniać pozycję bez obaw o przesunięcie się podpaski.
Większość dostępnych w sklepach podpasek poporodowych została zaprojektowana tak, by spełniać powyższe kryteria. Przyjrzyjmy się różnicującym poszczególne produkty cechom, na które w szczególności warto zwrócić uwagę przy zakupie wkładek na czas połogu.
Rozmiar podpasek poporodowych
Do noszenia wraz z bielizną warto wybrać podpaski poporodowe o dość dużym rozmiarze (np. 30 na 10-15 cm), szczególnie z myślą o okresie pierwszych dni po porodzie. Zapewniają one większą ochronę, potrzebną w tym okresie.
Jeśli chcesz wykorzystywać podkłady poporodowe do osłony prześcieradła czy materaca, dobrze powinny się sprawdzić rodzaje o rozmiarze około 100 na 50 cm.
Podpaski poporodowe o szczególnych właściwościach
Na czas, gdy w pierwszych dniach po porodzie okolice intymne są szczególnie wrażliwe, obolałe i często obrzęknięte, warto rozważyć dodatkowo zakup specjalnych podpasek poporodowych o właściwościach chłodzących. Zawierają one specjalny granulat, który pod wpływem nacisku zamienia się w zimny żel.
Takie podpaski poporodowe działają jak chłodzący kompres, który nie wymaga dostępu do lodówki czy zamrażarki. Mogą znacznie zmniejszyć dyskomfort odczuwany po porodzie. Trzeba jednak pamiętać, że nie należy ich nosić przez czas dłuższy niż około 20 minut. Z tego względu sprawdzą się jako dodatek do wyprawki, ale nie zastąpią podpasek poporodowych w typowej wersji. Ich minusem jest także dość wysoka cena jak na produkt do jednorazowego użytku.
Ile kupić podpasek poporodowych i ile wziąć do szpitala?
Przy przeciętnej intensywności i czasie trwania wydalania odchodów połogowych początkowo będziesz potrzebować między 30 a 60 podpasek poporodowych do noszenia razem z bielizną. Wystarczy to mniej więcej na pierwsze 4 dni, kiedy wydzielina jest usuwana w największej ilości. Warto taką ilość podpasek porodowych wziąć ze sobą jako część wyprawki do szpitala.
Po około pierwszych 4 dniach prawdopodobnie zauważysz, że ilość odchodów połogowych zaczyna znacznie się zmniejszać. W kolejnych dniach możesz dalej nosić podpaski poporodowe lub zamienić je na chłonne, miękkie i najlepiej długie klasyczne podpaski (zwróć uwagę na to, by nie zawierały substancji zapachowych, które mogą działać drażniąco na ranę).
Zakładając, że zgodnie z rekomendacjami będziesz zmieniać je co 3 godziny, potrzebne ci będzie dodatkowe 80 sztuk takich chłonnych podpasek do czasu, gdy miną około 2 tygodnie po porodzie. Wtedy zwykle można swobodnie zamienić je na cieńsze rodzaje podpasek lub wkładki higieniczne.