Czasami wskazania do przeprowadzenia cięcia cesarskiego znane są od początku ciąży, innym razem to decyzja podejmowana już w trakcie porodu w odpowiedzi na pojawiające się komplikacje.
Co znajdziesz w tym artykule:
Czym jest cesarskie cięcie? To operacja polegająca na wydobyciu dziecka z macicy po nacięciu dolnej części brzucha.
Najczęściej wykonuje się je z uwagi na komplikacje podczas porodu. Wśród wskazań do wykonania cesarskiego cięcia można wymienić:
- Nieprawidłowe położenie płodu;
- Niepostępujące rozwarcie szyjki macicy;
- Bardzo duże wymiary płodu (obwód główki lub też bardzo wysoka masa urodzeniowa);
- Poród przedwczesny;
- Obciążony wywiad ginekologiczno-położniczy (przebyte operacje);
- Łożysko przodujące;
- Odklejenie się łożyska;
- Zaburzenia rytmu serca u dziecka;
Cesarskie cięcie jest również rekomendowanym rozwiązaniem, kiedy kłopoty zdrowotne dotyczą przyszłej mamy. Dotyczy to m.in. poważnych problemów z krążeniem.
Pamiętaj, że każda decyzja podjęta przez lekarza ma na uwadze dobro i zdrowie Twoje i Twojego dziecka.
Ekspert radzi
- Znieczulenie. Cesarskie cięcie to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu przewodowym (zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym) od pasa w dół. Oznacza to, że jesteś przytomna podczas przyjścia na świat Twojego dziecka i będziesz mogła je przytulić do siebie tak szybko, jak tylko to będzie możliwe.
- Przebieg. Zgodnie z procedurą na wysokości piersi umieszczana jest zasłona, tak żebyś nie widziała samej operacji. Jeżeli bliska osoba chce Ci towarzyszyć podczas porodu, może być z Tobą na sali operacyjnej, jeśli jest to dozwolone w wybranym przez Was szpitalu. Najważniejsze jest jednak to, czy Ty życzysz sobie, żeby ktoś zaufany był blisko Ciebie. Lekarz dokonuje nacięcia wzdłuż linii bikini (przed zabiegiem ten obszar musi zostać wydepilowany) przecinając skórę i powłoki brzuszne. Następnie nacinana jest macica i lekarz może już wyciągnąć dziecko. Cała operacja trwa od 20 do 40 minut.
- Szczęśliwe zakończenie. Bliska osoba będzie mogła potrzymać dziecko już wtedy, gdy lekarz będzie zakładał Ci szwy. Potrwa to około pół godziny i po tym czasie będziesz mogła przystawić dziecko do piersi. Prawdopodobnie będzie Ci najwygodniej karmić leżąc na boku, ale jeśli stwierdzisz, że taka pozycja Ci nie odpowiada, poproś położną o pomoc.
Przeczytaj również
Po porodzie przez cesarskie cięcie
Pierwszą dobę po cięciu cesarskim spędzisz na sali pooperacyjnej. Prawdopodobnie będziesz odczuwać ból w okolicach rany – lekarz zleci Ci środki przeciwbólowe. Będziesz również podłączona do kroplówki oraz będziesz miała założony cewnik, który odprowadza mocz. Ważne żebyś w ciągu pierwszych 12 godzin od operacji spróbowała wstać i zrobić kilka kroków.
Pierwszych kilka kroków może być trudnych, dlatego nie spiesz się. Usiądź na łóżku, odczekaj chwilę i spróbuj wstać. Koniecznie poproś pielęgniarkę lub kogoś bliskiego o pomoc – może zakręcić Ci się w głowie.
Pierwszy „normalny” posiłek otrzymasz prawdopodobnie w 2. dobie po zabiegu. Jeżeli będziesz miała kłopoty z wypróżnieniem porozmawiaj o tym z lekarzem. Po powrocie do domu zadbaj o to by na Twoim talerzu zagościły produkty bogate w błonnik np. suszone śliwki.
Zazwyczaj pobyt w szpitalu po cięciu cesarskim zajmuje ok. 4-5 dni. Pamiętaj, że po powrocie do domu będziesz musiała zadbać o siebie, a zwłaszcza o gojącą się ranę.
Żywienie dziecka
Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia niezależnie od tego w jaki sposób dziecko przyszło na świat czy w sposób naturalny czy poprzez cesarskie cięcie. Mimo, że karmienie piersią to złoty standard żywienia niemowląt, nie zawsze jest to możliwe. Istnieją sytuacje, w których mama nie może wyłącznie karmić piersią. Dodatkowo poród przez cesarskie cięcie może powodować trudności w karmieniu piersią. W rozpoczęciu karmienia piersią nie bój się prosić o pomoc położną czy doradcą laktacyjnego. Rozwiązaniem żywieniowym wspierającym wzrost korzystnych bakterii z rodzaju Bifidobacterium u niemowląt, ktore nie moga być karmione piersią może być zastosowanie mieszanek synbiotycznych, zawierających żywe bakterie np. Bifidobacterium breve i oligosacharydy prebiotyczne.