Szkoła rodzenia – czy warto? Najczęstsze pytania

5 min
szkola-rodzenia.jpg

Wyobrażenia przyszłych rodziców dotyczące szkoły rodzenia są różne. Zwykle zajęcia kojarzą się z nauką kąpieli i przewijania noworodka. Jest to jednak tylko część wiedzy, jaką można zdobyć podczas spotkań. Szkoła rodzenia to przede wszystkim ułatwienie dla mamy w fizycznym przygotowaniu się do porodu i w jego przebiegu. Czy warto więc skorzystać ze szkoły rodzenia? Na czym polegają zajęcia i czego można się podczas nich nauczyć?

szkola-rodzenia.jpg
szkola-rodzenia.jpg

Szkoła rodzenia – podstawowe informacje

W dobie powszechnego dostępu do internetu, książek czy magazynów dla rodziców można znaleźć wiele informacji na temat przebiegu ciąży, porodu czy opieki nad niemowlęciem. Warto wiedzieć, że w czasie oczekiwania na narodziny dziecka można również skorzystać z zajęć w ramach szkoły rodzenia. To miejsce, które najczęściej tworzą położne posiadające swoje praktyki i gabinety. Wybór szkoły rodzenia powinien być świadomy i przemyślany. W małych miejscowościach najczęściej nie ma wielu możliwości. Nie oznacza to jednak, że przyszła mama musi decydować się na wybór jedynego miejsca w okolicy. Szkoły rodzenia, które działają w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), nie posiadają rejonizacji. Dla rodziców oznacza to, że mogą wybrać szkołę rodzenia oddaloną od swojego miejsca zamieszkania. Jednak decyzja o tym, czy pacjentka zostanie przyjęta na zajęcia, należy do położnej. Ze względu na częstotliwość spotkań dokonując wyboru, najlepiej brać pod uwagę miejsca bliskie miejscu zamieszkania – takie, do których łatwo i szybko można dotrzeć.

Kiedy należy się zapisać do szkoły rodzenia?

Z wybraną placówką należy skontaktować się około 20. tygodnia ciąży – jest to najlepszy czas, aby dokonać wyboru. Aby skorzystać z zajęć refundowanych, między 21. a 26. tygodniem ciąży w wybranej szkole rodzenia należy złożyć odpowiednie dokumenty. Najważniejszym z nich jest deklaracja wyboru położnej złożona osobiście lub wysłana za pośrednictwem internetowego konta pacjenta. Dokument deklaracji wyboru położnej upoważnia do korzystania z zajęć w szkole rodzenia oraz opieki położnej po porodzie. Zajęcia odbywają się regularnie: między 21. a 31. tygodniem ciąży raz w tygodniu, a od 32. tygodnia ciąży – dwa razy w tygodniu.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru szkoły rodzenia?

Istotne znaczenie ma doświadczenie osoby prowadzącej zajęcia. Dobrą bazą informacji na temat położnych są serwisy internetowe, w których można znaleźć opinie kursantów i pacjentów czy zdjęcia z zajęć. Dobrze również, gdy szkoła rodzenia oferuje dodatkowe zajęcia z fizjoterapeutą, psychologiem czy warsztaty pierwszej pomocy pediatrycznej. To cechy, które wzmacniają prestiż miejsca, umożliwiają zdobycie większej wiedzy oraz dają wsparcie, jakiego każdy przyszły rodzic potrzebuje. Choć zwykle są to dodatkowo płatne zajęcia, zdarza się jednak, że szkoły proponują swoim pacjentom specjalne ceny.

Wybierając szkołę rodzenia, należy rozważyć, czy ma być ona prywatna, czy finansowana przez NFZ oraz czy zajęcia będą odbywać się stacjonarnie, czy w formie online. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na liczebność grupy – im mniejsza, tym lepszy dostęp do wiedzy. W opcji prywatnej nie ma wyznaczonego terminu, kiedy należy się zapisać na zajęcia. Najczęściej są to spotkania weekendowe. W szkołach bezpłatnych zajęcia refunduje NFZ, a edukację można rozpocząć dopiero od 21. tygodnia ciąży. Takie zajęcia odbywają się wyłącznie stacjonarnie. Program zajęć w szkołach rodzenia posiadających kontrakt z NFZ zazwyczaj jest taki sam (może się jedynie nieznacznie różnić). Po porodzie pacjentka ma zagwarantowaną ciągłość opieki w formie wizyt poporodowych dla siebie i noworodka. Dokonując wyboru, mama musi przede wszystkim mieć pewność, że będzie się tam czuć swobodnie, a osoby prowadzące zajęcia w prosty i merytoryczny sposób będą potrafiły rozwiać wszelkie wątpliwości i obawy.

Szkoła rodzenia online

Szkoła rodzenia online umożliwia częściowe przygotowanie rodziców do porodu i opieki nad niemowlęciem bez wychodzenia z domu. To przede wszystkim wygoda, np. w sytuacji, jeśli ze względów zdrowotnych przyszła mama musi leżeć lub ciąża jest zagrożona. Czasem zdarza się tak, że w jakiejś miejscowości nie ma szkoły rodzenia. Wówczas wybór internetowej szkoły rodzenia okazuje się być idealnym rozwiązaniem.

Szkoła rodzenia z BebiProgram.pl Z myślą o rodzicach, którzy chcą przygotować się do porodu oraz pierwszych chwil z dzieckiem w domowym zaciszu, powstała interaktywna szkoła rodzenia BebiProgram.pl. To kompendium wiedzy, które bazuje na programie stacjonarnych szkół rodzenia. Narzędzie tworzą eksperci – pediatrzy, położne oraz psychologowie, którzy wyjaśniają w niej m.in.: • jakie badania są niezbędne do wykonania w czasie ciąży, • jak skomponować wyprawkę dla niemowlaka, • jakie są możliwe sposoby na złagodzenie bólu porodowego, • jak przygotować się do przywitania w domu nowego członka rodziny. W szkole rodzenia online można również zdobyć lub poszerzyć wiedzę na temat pielęgnacji noworodka, opieki nad niemowlęciem, poznać zalecenia i porady ekspertów w zakresie żywienia niemowląt oraz karmienia piersią – technik czy przydatnych akcesoriów.

Korzystając z internetowego kursu szkoły rodzenia, rodzice otrzymują dostęp do bazy wiedzy, nagrań, filmików czy czatów ze specjalistami. Jeśli jednak wyniknie konieczność zbadania noworodka, sprawdzenia przyrostu masy ciała czy rozwiązania problemów dotyczących karmienia piersią, rodzice będą musieli odnaleźć odpowiedniego specjalistę, skorzystać z wizyty położnej czy doradcy laktacyjnego.

Czego można nauczyć się w szkole rodzenia?

Przede wszystkim prowadzącymi szkołę rodzenia są specjaliści – głównie położne i doradcy laktacyjni – którzy teoretycznie i praktycznie przygotowują do nowej życiowej roli. Korzystając z takich zajęć, rodzice otrzymują cenną wiedzę i wsparcie na każdym etapie ciąży i połogu. Kobieta dowiaduje się, jakie przysługują jej prawa w okresie ciąży, porodu i połogu, o co pytać w szpitalu czy jakie dokumenty zabrać ze sobą do szpitala. Mama dowiaduje się także, czym jest plan porodu i dlaczego warto go przygotować na kilka tygodni przed wyznaczonym terminem porodu. To również wskazówki, jak przygotować wyprawkę dla mamy i dziecka, gdzie szukać pomocy w razie niepokojących sytuacji, kiedy wybrać się do szpitala oraz jakie zwiastuny świadczą o zbliżającym się i rozpoczynającym porodzie. Rodzice dowiadują się o przebiegu porodu i połogu, przygotowaniu do porodu zabiegowego oraz o tym, jak wygląda i zachowuje się noworodek, jak się rozwija i jakie przechodzi stany adaptacyjne.

Co jeszcze oferuje szkoła rodzenia?

Szkoła rodzenia to również nauka pielęgnacji nowo narodzonego dziecka (zmiana pieluszki, ubieranie, noszenie, podnoszenie, kąpiel), dobór kosmetyków, codzienna higiena. To także informacje na temat badań przesiewowych oraz szczepień wykonywanych w szpitalu. W szkole rodzenia można dowiedzieć się, jakie wykonywać ćwiczenia, aby uniknąć nacięcia krocza czy innych powikłań poporodowych. Położne przygotowują do karmienia piersią czy karmienia butelką, oswajają z technikami karmienia, przedstawiają pozycje do karmienia piersią i opowiadają o korzyściach płynących z karmienia mlekiem mamy. Ponadto przyszłe mamy dowiadują się, czym są problemy laktacyjne: nawał pokarmu, jego zastój czy obrzęk piersi, a także poznają sposoby na to, aby zapobiegać takim stanom. Zdobyta wiedza powinna uchronić przed wieloma problemami.

To ważne! Warto, aby w zajęcia szkoły rodzenia zaangażowani byli oboje rodzice. Przyszły tata powinien wiedzieć, jaka będzie jego rola w czasie porodu, kiedy powinien zawieźć kobietę do szpitala, jak opiekować się maluchem i w jaki sposób wspierać mamę w okresie połogu.

Czy warto brać udział w szkole rodzenia podczas kolejnej ciąży?

Tak. Rodzice mają wtedy okazję do odświeżenia zdobytej wiedzy, poznania najnowszych wytycznych czy standardów opieki okołoporodowej. Jest to przydatne, zwłaszcza że np. po kilkuletniej przerwie część wiadomości może okazać się nieaktualna. Prawa rodzącej z roku na rok ulegają modyfikacji, zmieniają się zasady w szpitalach, badania wykonywane względem noworodka, wiedza na temat laktacji i mleka kobiecego ulega ciągłym badaniom i odkryciom. Nawet jeśli macierzyństwo nie wydaje się obce, warto odświeżyć i uzupełnić swoją wiedzę.

„Moje wieloletnie doświadczenie oraz praca z kobietami w ciąży i po porodzie potwierdza, że warto decydować się na uczestniczenie w zajęciach w szkole rodzenia. Mimo czytania poradników czy artykułów w internecie w celu zdobycia niezbędnych informacji wiele kwestii może nie zostać wyłapanych lub mogą wydawać się niepotrzebne w danym momencie. Przede wszystkim podczas samodzielnego zdobywania wiedzy zbyt duża ilość informacji nie pozwala skupić się mamom na tym, co najważniejsze. Dodatkowo warto pamiętać, że w każdym mieście w szpitalach obowiązują inne zasady, dlatego warto, aby właśnie szkoła rodzenia z nimi zapoznała. Dzięki zajęciom mama ma więcej spokoju podczas ciąży, jest bardziej świadoma oraz ma kontrolę nad własnym ciałem i emocjami”

Oceń ten artykuł: