Podstawą dobrze dobranych badań jest właściwie przeprowadzony przez ginekologa wywiad rodzinny.
Co znajdziesz w tym artykule:
- Żeby wywiad rodzinny był kompletny, możesz z partnerem przed umówioną wizytą lekarską zapytać Waszą najbliższą rodzinę o historię chorób, a partnera podpytać o występujące ewentualnie wśród jego rodziny schorzenia. Dowiedz się czy wśród waszych bliskich występowały choroby genetyczne (np. zespół Downa) lub przewlekłe.
- Dużo lepiej wybrać lekarza czy położną zanim jeszcze zajdziesz w ciążę. Kiedy rozpocznie się ciążowe odliczanie będziesz musiała szybko rozpocząć wykonywanie odpowiednich badań i regularnie poddawać się kontroli medycznej. Możliwe, że Twój ginekolog jest również położnikiem i mógłby, jeśli Ci to odpowiada, poprowadzić Twoją ciążę. Jest to korzystne ponieważ taki lekarz zna dobrze Twój organizm i historię leczenia.
- Poza badaniami ogólnymi i szczepieniami przed rozpoczęciem starań o dziecko, warto poprosić lekarza o przeprowadzenie standardowych badań ginekologicznych, takich jak: cytologia, badanie USG narządu rodnego oraz piersi i ewentualnie badania hormonalne, weryfikujące poziom hormonów kobiecych.
Ekspert radzi
- Odwiedź ginekologa. Pójdź na wizytę, podczas której dowiesz się jakie badania powinnaś wykonać żeby sprawdzić czy występują u Ciebie jakieś problemy zdrowotne, które trzeba będzie monitorować podczas ciąży. Jeśli cierpisz na alergię, problemy z układem krążenia lub choroby przewlekłe porozmawiaj o planowanej ciąży również ze specjalistą. W przypadku, w którym byłaś w ciąży i doszło do powikłań, poronienia lub porodu przedwczesnego, poinformuj o tym lekarza. Wspólnie zastanowicie się, co możesz zrobić, żeby podobne komplikacje się nie powtórzyły.
- Wykonaj badania. Większość z nich ma na celu sprawdzenie czy nie masz anemii, oznaczenie czynnika Rh (czy jest dodatni czy ujemny), oznaczenie miana przeciwciał różyczki (by sprawdzić Twoją odporność na tę chorobę), sprawdzenie czy przechorowałaś zapalenie wątroby typu B, czy masz przeciwciała przeciwko wirusowi cytomegalii, toksoplazmozy, oznaczenie hormonów tarczycy oraz sprawdzenie czy cierpisz na choroby przenoszone drogą płciową.
- Pójdź do dentysty. Ponieważ przyszła ciąża może wpłynąć na stan Twojego uzębienia powinnaś właśnie teraz odwiedzić dentystę. Jeśli to możliwe, najlepiej przed zajściem w ciążę, wylecz ubytki i wykonaj zabiegi estetyczne – podczas ciąży bezpieczniej jest ich unikać.
Przeczytaj również
Szczepienia przed zajściem w ciążę
Pierwsze szczepienia, które powinnaś wykonać jeszcze zanim zdecydujesz się zajść w ciążę to szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B – szczepienie to powinno odbyć się na pół roku przed rozpoczęciem starań o dziecko. Podczas konsultacji lekarskich powinnaś również omówić kwestię szczepienia na różyczkę. Jest to niezwykle istotne ponieważ zarażenie się różyczką może być groźne dla płodu. Po wykonaniu szczepienia powinnaś wstrzymać się z zajściem w ciążę na 3 miesiące.
W wypadku, w którym chcesz zajść w ciążę jesienią lub zimą, omów z ginekologiem możliwość szczepienia przeciwko grypie. W pewnym stopniu chroni przed zachorowaniem, ale również łagodzi objawy tej choroby i co najważniejsze, zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. Jeżeli zdecydujesz się na wykonanie takiego szczepienia, powinno ono się odbyć na 2 miesiące przed zajściem w ciążę.
Co jeszcze powinnaś wiedzieć?
Dużo lepiej wybrać lekarza czy położną zanim zajdziesz w ciążę. Kiedy rozpocznie się ciążowe odliczanie będziesz musiała szybko rozpocząć wykonywanie odpowiednich badań i regularnie poddawać się kontroli. Możliwe, że Twój ginekolog jest również położnikiem i mógłby, jeśli Ci to odpowiada, poprowadzić Twoją ciążę.
Jeżeli planujesz ciążę powinnaś na kwartał przed rozpoczęciem prób zajścia w ciążę odstawić tabletki antykoncepcyjne lub usunąć wkładkę wewnątrzmaciczną, jeżeli z niej korzystasz. Ważne żeby Twój organizm odzyskał równowagę. Jeżeli decydujesz się na zajście w ciążę po 35. roku życia powinnaś wykonać badania genetyczne.