Karmienie mieszane to podawanie dziecku odciągniętego mleka z piersi w butelce lub odpowiedniego mleka modyfikowanego naprzemiennie z karmieniem piersią. Kiedy zachodzi konieczność włączenia karmienia mieszanego i co o nim warto wiedzieć?
Co znajdziesz w tym artykule:
Zanim zdecydujesz się na karmienie mieszane powinnaś skonsultować się z lekarzem
Specjalista rozważy potrzeby niemowlęcia i weźmie pod uwagę względy zdrowotne. Karmienie mieszane lekarz może zalecić w przypadku, gdy karmienie piersią jest opóźnione lub chwilowo przerwane (np. z uwagi na komplikacje poporodowe lub stan zdrowia matki). Pamiętaj, że istnie niewiele powodów, dla których matka nie powinna karmić piersią.
Kiedy można rozważać karmienie mieszane?
Ten sposób żywienia niemowlęcia możesz rozważać w sytuacji, gdy:
- Karmisz piersią i dodatkowo chcesz lub musisz podawać odciągnięty pokarm w butelce. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy wyjeżdżasz lub planujesz dłuższą rozłąkę z dzieckiem.
- Chcesz kontynuować karmienie piersią z jednoczesnym włączeniem mleka modyfikowanego,
- Karmisz dziecko butelką, a chcesz ponownie włączyć karmienie piersią, np. po przebytym leczeniu, które czasowo ograniczało karmienie piersią.
Odpowiednio przygotuj się do karmienia mieszanego
Do karmienia mieszanego warto przygotować się wcześniej, aby nie było wprowadzane w pośpiechu. Jeśli do tej pory karmiłaś wyłącznie piersią, potrzeba czasu zanim niemowlę nauczy się pić z butelki. A ty potrzebujesz sprzętu i wiedzy niezbędnej do odciągania swojego mleka. W sytuacji, gdy chcesz wrócić do karmienia piersią również będziesz musiała uzbroić się w cierpliwość – bowiem powrót laktacji może trochę zająć. Niekiedy, niestety, jest niemożliwy. Dlatego wcześniej warto zadbać o zatrzymanie laktacji np. podczas leczenia czy wyjazdu odciągać mleko, co nie pozwoli na zaniknięcie laktacji.
Karmienie mieszane rozpoczynaj stopniowo
Jako pierwszą podawaj dziecku piersi. Przy następnym posiłku możesz podać niemowlęciu pokarm z butelki. Postaraj się, aby dziecko było spokojne i zrelaksowane – w ten sposób szybciej zaakceptuje inną metodę karmienia. Pierwsze próby będą lepiej akceptowane przez dziecko jeśli dasz odciągnięty pokarm, nie mleko modyfikowane. W cały proces możesz zaangażować partnera, który będzie podawał dziecku butelkę. Ty, jako mama kojarzysz się dziecku z podawaniem piersi, dotykiem i bliskością. Kiedy niemowlę oswoi się z piciem z butelki możesz wprowadzić odpowiednie mleko modyfikowane (zawsze po konsultacji z lekarzem).
Wybierz odpowiednie mleko modyfikowane
Pierwszym kryterium przy wyborze mleka modyfikowanego jest wiek dziecka. Dostępne są mleka modyfikowane od urodzeniaażurodzenia aż do wieku przedszkolnego. Jeśli niemowlę nie cierpi z powodu kolek, ulewań lub alergii możesz podawać mu mleko podstawowe. W przypadku, gdy pediatra zdiagnozuje jakąś dolegliwość lub chorobę koniecznie będzie podanie mieszanki z odpowiednim składem. Jeśli już skonsultowałaś z lekarzem wybór mleka modyfikowanego, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie mleka i właściwe podawanie go dziecku. Pamiętaj, że w pierwszym półroczu życia to twoje mleko powinno być wyłącznym posiłkiem dziecka,a do końca pierwszego roku powinno stanowić podstawę rozszerzanej diety dziecka.
Więcej o karmieniu mieszanym dowiesz się z kolejnego artykuł: Co trzeba wiedzieć o karmieniu mieszanym?