Od pierwszych dni po poczęciu hormony ciążowe zaczynają przygotowywać Twój organizm do laktacji. Dzięki temu Twoje piersi będą gotowe do karmienia noworodka.
Co znajdziesz w tym artykule:
Jak działa laktacja?
Hormony wytwarzane przez łożysko już pod koniec ciąży stymulują wydzielanie pokarmu. Twój organizm produkuje pokarm o składzie dedykowanym Twojemu dziecku. Jeśli ponownie będziesz w ciąży cały proces rozpocznie się od nowa i skład mleka będzie unikalny. Jeszcze w czasie ciąży możesz doświadczyć tego, że z Twoich piersi wypłynie kilka kropelek siary – to pierwszy pokarm, którym nakarmisz swoje dziecko. Jeżeli odczuwasz z tego powodu dyskomfort zaopatrz się we wkładki laktacyjne, które umieścisz w biustonoszu. Ciało przyszłej mamy działa w odpowiedzi na potrzeby noworodka. Już od pierwszego karmienia Twój organizm dąży do tego, żeby wytwarzać dokładnie tyle mleka o odpowiednim składzie, ile jest potrzebne dziecku. To właśnie ssanie piersi i bliskość z dzieckiem stymuluje gruczoły do produkcji pokarmu.
Przeczytaj również
Pierwsze karmienie piersią
Już podczas porodu uwalniane są hormony, które uruchamiają proces laktacji. Najlepiej, jeśli pierwsze karmienie nastąpi jak najszybciej po porodzie. Czasami jest to możliwe już podczas pierwszego kontaktu „skóra do skóry” lub ma to miejsce do jednej - dwóch godzin od porodu, po wykonaniu czynności medycznych, mających na celu ocenę stanu dziecka i Twojego oraz zapewnienia Wam bezpieczeństwa. Zdrowy noworodek zwykle odruchowo szuka piersi. Personel medyczny może Ci pomóc podczas pierwszych karmień, podpowiadając, jaka pozycja do karmienia będzie dla Was najwygodniejsza.
Twoje pierwsze mleko to siara. Później pod wpływem hormonu odpowiedzialnego za laktację, prolaktyny, rozpoczyna się intensywne wydzielanie pokarmu. Intensywna produkcja mleka -nawał mleczny może trwać od 2. do ok. 4. dni po porodzie. Twoje piersi mogą się wówczas powiększyć i nabrzmieć. Jeżeli będziesz przystawiać dziecko do piersi regularnie, ilość produkowanego mleka dostosuje się do potrzeb malucha. Jeżeli jednak pojawi się ból lub trudności w karmieniu powinnaś poprosić o pomoc doradcę laktacyjnego, lekarza lub położną. Nadmiar pokarmu możesz odciągnąć laktatorem do uczucia ulgi, jeśli Twoje dziecko jest akurat najedzone.
Przygotowanie do karmienia
Pierwsze informacje na temat zalet i znaczenia karmienia piersią powinnaś otrzymać już podczas zajęć w szkole rodzenia lub od swojego lekarza prowadzącego. Po porodzie warto skorzystać z porady doradcy laktacyjnego lub położnej, która ma obowiązek opowiedzieć Ci o różnych pozycjach do karmienia, sprawdzić czy prawidłowo przystawiasz noworodka do piersi oraz upewnić się, że dziecko dobrze ssie. To bardzo ważne, ponieważ w innym wypadku dziecko może niedojadać lub karmienie go będzie sprawiać Ci ból. Pamiętaj o tym, że karmienie piersią to umiejętność, którą zdobywasz zarówno Ty, jak i Twoje dziecko. Rzadko, której mamie udaje się bezproblemowo nakarmić malucha już przy pierwszej próbie.
Początki karmienia piersią
Pierwsze informacje na temat zalet i znaczenia karmienia piersią powinnaś otrzymać już podczas zajęć w szkole rodzenia lub od swojego lekarza prowadzącego. Po porodzie warto skorzystać też z porady doradcy laktacyjnego lub położnej, która ma obowiązek opowiedzieć Ci o różnych pozycjach do karmienia, sprawdzić czy prawidłowo przystawiasz noworodka do piersi oraz upewnić się, że dziecko dobrze ssie. To bardzo ważne, ponieważ w innym wypadku dziecko może niedojadać lub karmienie go będzie sprawiać Ci ból. Pamiętaj o tym, że karmienie piersią to umiejętność, którą zdobywasz zarówno Ty, jak i Twoje dziecko. Rzadko, której mamie udaje się bezproblemowo nakarmić malucha już przy pierwszej próbie.
Skład Twojego mleka zmienia się w zależności od potrzeb dziecka. Na początku karmisz malucha tzw. siarą. Stopniowo zwiększa się ilość mleka, którą wytwarzasz. Po około 2. tygodniach po porodzie możemy mówić o mleku dojrzałym, które jest bardziej kaloryczne, zawiera więcej tłuszczu i laktozy, a zmniejsza się w nim zawartość białka i przeciwciał.
Dziecko powinnaś karmić na żądanie, tzn. przystawiać do piersi za każdym razem kiedy pokazuje, że jest głodne. Świadczą o tym m.in. płacz, ssanie piąstki czy szukanie piersi. Zazwyczaj ma to miejsce co około 2-3 godziny, ale z uwagi na małą pojemność żołądka maluszek może potrzebować też częstszych karmień.