Ulewania nie są zależne od sposobu karmienia – to fizjologiczna przypadłość charakterystyczna do okresu niemowlęcego i dotyka wiele maluchów. Jak karmić piersią, gdy dziecko wciąż ulewa?
Co znajdziesz w tym artykule:
Ulewanie fizjologiczne jest czynnościowym zaburzenia przewodu pokarmowego , które często dokucza niemowlętom. Wynika z niedojrzałości przewodu pokarmowego.
Skala problemu – jak często dzieci ulewają?
Regurgitacje (ulewania) występujące co najmniej 2 razy na dobę przez przynajmniej 3 tygodnie obserwuje się nawet u 67% niemowląt w wieku do 4 miesiąca życia¹. Problem jest powszechny, ale nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka (wyjątkiem są bardzo uporczywe ulewna i wymioty). Od siódmego miesiąca życia dziecka obserwuje się spadek odsetka niemowląt dotkniętych tą przypadłością. Ulewania niemal całkowicie zwykle ustępują po 12 miesiącu życia.
Ulewanie a sposób żywienia dziecka
Karmienie piersią jest najlepszą formą żywienia niemowlęcia, zwłaszcza w pierwszym półroczu jego życia. Ulewania nie stanowią wskazania do zmiany sposobu żywienia dziecka. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dziecko ma alergię lub inny problem zdrowotny wymagający odpowiedniego sposobu żywienia. W takiej sytuacji wciąż możliwe jest karmienie piersią, jednak matka powinna zmodyfikować swoją dietę według zaleceń specjalisty. W tej sytuacji niezbędna jest konsultacja z lekarzem i dietetykiem.
Jak zapobiegać ulewaniu karmiąc piersią?
W zmniejszeniu ilości ulewań u dziecka zwykle pomaga poprawa techniki karmienie piersią. Zacznij od wybrania właściwej pozycji, zadbaj o spokojną atmosferę. Dziecko powinno ssać pierś w pozycji półleżącej odchylone o mniej więcej 30 stopni. Wsłuchaj się w odgłosy ssania i połykania pokarmu – powinny być wyraźnie i miarowe. Chwilę po karmieniu podtrzymuj niemowlę w pozycji pionowej. Zadbaj o to, aby maluchowi się odbiło, co pozwoli uwolnić powietrze, które dostało się do żołądka podczas karmienia. Nie zapinaj ciasno pieluszki dziecka i nie kładź go od razu po jedzeniu do łóżka.
Co jeszcze można zrobić?
Jeśli poprawa techniki karmienia piersią nie jest skuteczna, powinnaś skonsultować to z lekarzem. Jeśli lekarz zdiagnozuje u Twojego dziecka nadmierne ulewanie i zaleci stosowanie preparatu zagaszającego, możesz po niego sięgnąć, aby zagęścić twój pokarm. Możesz go dodawać do odciągniętego mleka lub podawać bezpośrednio dziecku tuż przed karmieniem, zgodnie z zaleceniami. Takie postępowanie powinien zalecić lekarz.